Sonsuz temiz enerji kaynağına bir adım daha yakınız

Nükleer füzyonun en önemli sorunlarından biri serbest elektronların reaktöre zarar vermesi. Yeni araştırmada elektronlar, ağır iyonlarla yavaşlatılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hiçbir radyoaktif yan ürün ya da sera gazı etkisi olmadan neredeyse sınırsız enerji üretme imkanı bulunan nükleer füzyon pek çok kişinin erişmeye çalıştığı bir hedef. Nükleer füzyonun gücünü kullanabilecek bir sistem geliştirmek ise oldukça zor ancak yeni bir gelişme ile araştırmacılar bu hedefe bir adım daha yaklaştı.

Yaklaşık 150 milyon derecelik bir ısı ve aşırı yüksek basınç ile atomların bir füzyon reaktöründe birleşmesine dayanan sistemin en büyük sorunlarından birisi, bu işlem sırasında serbest kalan elektronların füzyon reaktörüne zarar vermesi. Bu yüzden reaktörler birdenbire parçalanabilir.

Ağır iyonlarla elektronlar yavaşlatılıyor

Yeni teknikte ise serbest elektronlar yavaşlatılıyor. Bunu gerçekleştirmek için argon ve neon gibi ağır iyonlar gaz ya da tanecik halinde reaktöre yerleştiriliyor. Elektronlar bu atomlarla çarpışarak yavaşlıyor.

Çalışmanın yazarlarından Chalmers Teknoloji Üniversitesi doktora öğrencisi Linnea Hesslow “Serbest elektronları yavaşlatabildiğimizde, çalışabilen bir füzyon reaktörü geliştirmeye bir adım daha yaklaşacağız. Dünyanın enerji sorununu yenilenebilir bir şekilde çözmek için ne kadar az seçeneğimiz olduğu düşünüldüğünde, yakıt olarak sıradan deniz suyunu kullanan füzyon enerjisi oldukça heyecan verici.” diyor.

Yıldızların enerjisi

Nükleer füzyon, yıldızların enerji kaynağı. Güneş’in çekirdeğinde, hidrojen atomları çok yüksek hızlarda birbirine çarparak helyum atomlarını oluşturuyor. Bu işlem sırasında da çok fazla enerji açığa çıkıyor. Füzyon enerjisini Dünya’da üretmek, Atom Çağı‘ndan bu yana hedeflenen bir yöntem oldu. Gerçek füzyon enerjisi ile tek bir duşta kullandığınız su, yıllık enerji ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak geçtiğimiz 60 yıl boyunca bu fikir sadece bir hayal olarak kaldı.

Çalışmanın lideri Prof. Tünde Fülöp “Bu çalışmaya olan ilgi oldukça fazlaydı. Bu bilgi, gelecekte yapılacak geniş ölçekli deneyler için gerekli ve zorlu problemleri çözme konusunda bize umut veriyor. Çalışmanın, ilerleme konusunda büyük bir etki yaratmasını bekliyoruz.” dedi.

Şu anda tüm gözler güney Fransa’da geliştirilen ITER reaktörü üzerinde. Linnea Hesslow, “Pek çokları bu deneyin başarılı olacağını düşünüyor ancak bugün Mars’a gitmek, füzyon gerçekleştirmekten daha kolay. Burada yıldızların enerjisini toplamaya çalıştığımızı söyleyebiliriz. Bu da zaman alacak bir şey. Dünya’da füzyon gerçekleştirmek için Güneş’in çekirdeğinden daha yüksek sıcaklıklara ihtiyacımız var. Bu yüzden bu araştırmalara ihtiyaç duyduğu kaynaklar ve zamanın sağlanmasını umuyorum.” diyor.

Kaynak: Wired

Yaklaşık 150 milyon derecelik bir ısı ve aşırı yüksek basınç ile atomların bir füzyon reaktöründe birleşmesine dayanan nükleer füzyonda en büyük sorunlardan birisi, bu işlem sırasında serbest kalan elektronların füzyon reaktörüne zarar vermesi. Bu yüzden reaktörler birdenbire parçalanabilir. Yeni teknikte ise serbest elektronlar yavaşlatılıyor. Bunu gerçekleştirmek için argon ve neon gibi ağır iyonlar gaz ya da tanecik halinde reaktöre yerleştiriliyor. Elektronlar bu atomlarla çarpışarak yavaşlıyor.5 yanıt

 1. Limon Kolonyası avatarı
  Limon Kolonyası

  Kışkırtıcı ve bir o kadar da çıldırtıcı haber!

 2. ibrahim K. avatarı
  ibrahim K.

  Bu çalışmaların ülkemizdede olmasını çok isterdim,maalesef herkes egosunu tatmin peşinde, çok laf az iş yapan bir toplum haline geldik

 3. Cihan gök avatarı
  Cihan gök

  Bana verecektiler böyle bi imkan neler yapardım neler

Yorumunuz: