Sınırsız, temiz enerjide yeni gelişme

MIT'nin Alcator C-Mod nükleer füzyon reaktöründe yapılan deneyde reaktör içi plazma basıncı konusunda yeni bir dünya rekoru kırıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nükleer fisyon reaktörleri yaklaşık 50 yıldır insanlığa hizmet ediyor. Ancak kararlı nükleer füzyon üzerinden güneşin enerjisine ulaşmak henüz başarabildiğimiz bir şey değildi.

Kararlı (stabil) nükleer füzyon, bir plazmanın parçacık yoğunluğunun, sınırlandırılma süresinin ve sıcaklığının belirli bir seviyede tutulması ile tepkimenin devamlılığının sağlanmasını mümkün kılıyor. Plazma 30 milyon santigrat dereceden daha fazla olmamalı ve sabit bir hacimde, üst düzey basınca dayanabilmeli. Plazma basıncını ayarlamak işin en zor kısmı.

Şimdi ise MIT’nin Alcator C-Mod tokamak füzyon reaktöründe çalışan bilimciler sayesinde, kararlı nükleer füzyon oluşturmaya bir adım daha yaklaştık.

Dünya rekoru kırıldı

Ekip, 35 milyon santigrat derecelik sıcaklıkla yaklaşık 2 atmosfer basınca ulaşarak reaktör içi plazma basıncı konusunda yeni bir dünya rekoruna ulaştı. Rekor, 23 yıllık hizmetin ardından kullanımına son verilmesi planlanan Alcator C-Mod reaktörünün son kez kullanımı sırasında kırıldı.

Princeton Plazma Fiziği Laboratuvarı‘nın eski yöneticisi Dale Meade, Alcator C-Mod programının bu başarısının bizi çalışan bir füzyon reaktörüne bir adım daha yaklaştırdığını ifade ediyor. Meade MIT News’e yaptığı açıklamada “Plazma basıncı rekoru, yüksek manyetik alan yaklaşımının, pratikte füzyon enerjisi elde edilmesi yolunda doğru bir yöntem olduğunu bize gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Alcator C-Mod, içinde tokamak bulunan tek kompakt yüksek manyetik alan füzyon reaktörü. Tokamak, aşırı derecede ısıtılmış plazmayı, ortası boş bir silindir (donut) şeklinde bir odada tutuyor.

Daha temiz enerji

Nükleer füzyon temelde sınırsız, güvenli ve karbon salınımı olmayan bir enerji üretimi için en önemli aday konumunda. Radyoaktif atık üreten nükleer fisyon reaktörlerine göre füzyondan elde edilen nükleer enerji tamamen yenilenebilir ve hiçbir şekilde kirliliğe yol açmıyor. Bu enerjinin güç üretimine nasıl adapte edilebileceği sorusu ise halen üzerinde çalışılan bir konu.

Rekor kıran araştırma, bugün Japonya’nın Kyoto şehrinde düzenlenecek olan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Füzyon Enerjisi Konferansı‘nda, MIT araştırmacısı Earl Marmar tarafından sunulacak. Ekip ayrıca sosyal medya sitesi Reddit’te 20 Ekim’de saat 20:00’den itibaren ilgililerin sorularını yanıtlayacak.

Kaynak: Futurism

Nükleer füzyon, insanlığa sınırsız ve temiz enerji sağlayabilecek bir yöntem ancak kararlı bir yapıda tutulması oldukça güç. MIT bünyesinde bulunan Alcator C-Mod nükleer füzyon reaktörü 23 yıldır bu amaca ulaşabilmek için kullanılıyor. Artık emekliye ayrılması planlanan reaktörde yapılan son deneyde, 35 milyon santigrat sıcaklıkta 2 atmosfer basınca ulaşılarak plazma basıncı alanında yeni bir dünya rekoru kırıldı. Bu rekor nükleer füzyon enerjisini kullanmaya bir adım daha yaklaştığımız anlamına geliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği