Haftanın Özeti: 139

19 - 25 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]ABD’de ilkokul, ortaokul ve lise kütüphaneleri dijital dönüşümün bir parçası olmaya başlıyor[/inlinetweet]. Bunu desteklemek amacıyla kurulan Future Ready Schools ağı eğitim teknolojilerine yönelik çözümlerin paylaşılmasını hedefliyor. Okul içindeki teknoloji merkezleri halini alan kütüphanelerde öğrenciler çevrimiçi araştırma yapmaktan 3D tarayıcıları kullanmaya kadar birçok teknik beceriyi kazanıyor.

Bu sırada kütüphaneciler de soyu tükenen bir meslek grubuna dahil olmaktan kurtularak, öğrenci ve öğretmenlerin dijital alandaki en büyük yardımcıları haline geliyor.

İstiklal Caddesi’ndeki Halep Pasajı’nda hizmet veren Türkiye’nin en köklü salonlarından [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Beyoğlu Sineması perdelerini kapatmaya hazırlanıyor.[/inlinetweet] 30 Haziran’da kapanacağını duyuran tarihi sinemanın yetkilileri, tekelleşen dağıtım ve gösterim zincirlerine karşı ayakta durmaya çalıştıklarını ancak sabit gelirlerini karşılayamadıklarını belirtti. Yani “Beyoğlu Sineması’na gitmiştim” diyebilmek için son birkaç günümüz.

Sabahattin Ali’nin[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”] ‘Kürk Mantolu Madonna’ kitabından uyarlanan sinema filminde başrol oynayacak isim belli oldu.[/inlinetweet] Daha önce Beren Saat’in oynayacağı söylenen Maria Puder rolünü Oscar’lı Oyuncu Marion Cotillard’ın canlandıracağı açıklandı. Kitabı okuyup beğendiği belirtilen oyuncuyla önümüzdeki günlerde anlaşma imzalanması planlanıyor.

İngiltere’de yaşayan Kolombiyalı Tasarımcı Diana Beltran Herrera’nın yaptığı kağıttan kuş heykelleri, papağanlardan renkli Afrika kuşlarına kadar birçok türü ayrıntıları ile sergiliyor. Kablo, karton ve plastik gibi gündelik materyalleri gerçekçi sanat eserlerine dönüştürmesiyle bilinen Herrera’nın kağıt kuşları görmeye değer.

Yeni projelere yelken açmak için [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]kullanıcılarına veda eden Effect Games, bazı oyun ve demolarını ayrılık hediyesi olarak kullanıma açık bıraktı.[/inlinetweet] Bunlardan biri de 8-bit hareketli tablo demolarının yer aldığı Canvas Cycle. Tabloları resmettikleri manzaraya uygun olarak eklenmiş sesler ile izlemek oldukça keyifli.

Amerikalı Rapçi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Jay Z’nin 13. stüdyo albümü 4:44, sahibi olduğu çevrimiçi müzik uygulaması Tidal üzerinden yayımlanacak[/inlinetweet]. 30 Haziran’da piyasaya sürülecek albüm aynı zamanda Tidal kullanıcılarının ilk özel erken erişim içeriği olacak.

Netflix, Dreamworks Animation’a ‘kendi hikayeni seç‘ türü bir dizi teklifinde bulunduğunda Çizmeli Kedi filminin yazarı ve yapımcısı Doug Langdale sunumun bitmesini bile beklemeden teklifi kabul etti. Buna göre izleyici öncelikle filmin başlangıcını izliyor, daha sonra iki ihtimalden birini seçmesi gereken bir ayrıma geliyor. Bu işlem bilgisayarda izlerken fare ile tıklayarak, televizyonda izlerken kumanda kullanılarak ve tablette izlerken parmakla dokunarak gerçekleştirilebiliyor. Hikaye kullanıcının seçeneklerine göre sürekli şekil değiştiriyor. Yepyeni bir internet tecrübesinin ilk yapı taşı da denebilir.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Game of Thrones’un heyecanla beklenen 7. sezonu için yeni bir fragman yayımlandı.[/inlinetweet] Gece Kralı’nın gelişine dikkat çekilen fragmanda, John Snow tüm krallıkları Akgezenler’e karşı savaşmaya davet ediyor. Bekleyiş de bitiyor: dizinin yeni sezonu 16 Temmuz’da başlıyor. 

Haber portalı Vox, Youtube’daki hayran yapımı filmlerin LEGO the Movie üzerindeki etkilerini derlemiş. Yayımlanan belgesel tadındaki videoda LEGO filmlerinin tasarımcıları hayran yapımlarını ve onlardan nasıl ilham aldıklarını anlatıyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Ryan Reynolds, Deadpool’un devam filmi ile ilgili küçük ipuçlarını takipçileri ile paylaştı.[/inlinetweet] Reynolds attığı Tweet’te Deadpool’un X-Men’in kurucusu Charles Xavier‘ın Yetenekli Gençler Okulu ve X Malikanesi’nin bulunduğu alanın önünde yattığı görülüyor. Reynolds yazdığı notta ise ‘evde yine kimsenin olmadığını belirterek’ ilk filme atıf yapıyor. Deadpool’un ikinci filmde Cable ve Domino ile tanışacağının -yani X- Force ekibinin temellerinin atılacağının- sinyalleri ise daha önce verilmişti. Ayrıca filmin kötü karakterinin Black Tom Cassidy olacağı da bildiklerimiz arasında.

Yeşilçam’ın dillere dolanan repliklerini hala gündelik hayatımızda kullanıyoruz. Bu yüzden, bu hafta sizlere mevzu bahis repliklerin yer aldığı filmleri derledik.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.