Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 22

16 - 23 Haziran 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali‘nin ağırlığını hissettiğimiz bir haftayı geride bıraktık. Özetin ilk bölümünü de festivalden notlara ayırıyorum:

Yarışma bölümünden Türkiye’ye Büyük Ödül yine gelmedi. 4129Grey Uluslararası Af Örgütü için hazırlanan “İçeriden” işiyle Print & Publishing kategorisinde Altın Aslan ve PR kategorisinde Bronz Aslan aldı.

Medina Turgul DDB, Koçtaş ilanlarıyla Outdoor kategorisinde Bronz Aslan aldı.

Son Bronz Aslan da Design kategorisinde Fear and Fantasy Festival için hazırlanan işleriyle TBWA İstanbul‘a geldi.

Festivalde Büyük Ödül ve Altın Aslan kazanan işlerin toplu gösterimini şurada bulabilirsiniz. Film Craft kategorisinde altın kazanan iPhone 7 Plus kampanyası da onlardan biri:

Yılın dikkat çeken yeni yönetmenlerinin sıralandığı Saatchi & Saatchi New Directors’ Showcase‘in bu yılki küratörü ünlü yönetmen Ridley Scott oldu. Onun seçtiği bir listede olmak da bambaşkadır tabii. 12 yönetmenin 14 filminin yer aldığı seçkiye dair detaylar burada. O filmlerden biri Win Bates imzalı “In Real Life”:

Cannes’da Türkiye’den Lize Karaboğa, Can Faga, Tolga Üner ve Gizem Keçeci de farklı kategorilerde jüri üyesi olarak görev yaptı. Ayrıca TBWA İstanbul’dan İlkay Gürpınar kurum kültürünün ajanslar için önemi üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun detaylarını şurada bulabilirsiniz.

Cannes Lions‘a dair satırlarıma son verirken, olan bitene dair hemen her şeyi MediaCat‘in ve Bigumigu‘nun yerinden takip ederek oluşturduğu dosyalarda bulabileceğinizi de belirtmek isterim.

Burger King Rusya, ülkede düzenlenen FIFA Dünya Kupası kapsamında ‘yapmaya çalıştığı’ kampanyayla ilginç bir krize imza attı. Rus kadınlarına, Dünya Kupası’nda forma giyen bir futbolcudan hamile kalmaları durumunda ömür boyu Whopper ve 47 bin Dolar ödül teklif eden marka gelen tepkilerin ardından kampanyayı geri çekti ve özür diledi.

Akdeniz açıklarında kurtarılan mültecilerin fotoğrafına reklam kampanyasında yer veren İtalyan giyim markası Benetton farklı kesimlerden tepki aldı. Markanın gazetelere verdiği ilanda ve Twitter paylaşımında sığınmacılar Benetton logosuyla birlikte gösteriliyor. Fotoğraftaki sığınmacıları kurtaran yardım kuruluşu SOS Mediterranee “Bu insanların dramı hiçbir şekilde reklam malzemesi yapılmamalı” derken, önceki hafta mültecileri taşıyan tekneyi geri çeviren İtalya’nın İçişleri Bakanı Matteo Salvini de “Bunu mide bulandırıcı bulan tek kişi ben miyim?” diye sordu.

Sektörü ‘hizaya getirmeye‘ yönelik çıkışlarıyla bildiğimiz, dünyanın en büyük reklamverenlerinden Unilever bu kez takipçi satın alan sosyal medya fenomenlerine el attı. Şirketin CMO’su Keith Weed, takipçi satın alan ‘influencer’larla çalışmayacaklarını, kendi bünyelerindeki hiçbir markanın takipçi satın almayacağını ve tüm platformlardan şeffaflık bekleneceğini açıkladı. Diğer markaları da bu yönde hareket etmeye çağırmayı da ihmal etmedi tabii ki.

Influencer demişken, geçen haftaki özette Samsun Büyükşehir Belediyesi‘nin Rus blogger’ları şehre davet ettiğinden bahsetmiştik. Rus turistleri şehre çekmek için başlatılan tanıtım atağının bir parçası olan bu hamle -tahmin edilebileceği gibi- tepkilerle karşılaştı. Tepkilerin temelinde -yine tahmin edilebileceği gibi- Samsun’un elden gitmesi fikri yatıyor.

Друзья, мы вернулись из Самсуна и ближайшие несколько дней я буду вам рассказывать про это путешествие💙 Вы спрашивали, где можно заказать такой тур, как у нас. Отвечаю: в @samsuntour☝🏼 В четырёхдневную программу входит: ✔️посещение гольф-клуба с персональными уроками по гольфу ✔️посещение яхт-клуба, где вас научат управлять парусником ✔️большая экскурсия в каньон. Невероятная красота😍 ✔️проживание в лучшем пятизвездочном отеле Sheraton с включёнными завтраками ✔️трансфер на протяжении всего путешествия Стоимость на 4 дня: 47.000₽ на одного и 60.000₽ на двоих (билеты включены). Согласитесь, просто невероятно для всего вышеперечисленного?🤤 В следующих постах я расскажу про каждый наш день отдельно. Если есть ещё вопросы, не стесняйтесь и задавайте😽 А на фотках улочки Самсуна, очень тихие и уютные☺️ #блогертурсамсун #sumsunbloggers #самсунтур #отдыхсамсун

A post shared by Лиза Зло🐱 (@lizzy_zlo) on

IAB‘nin (Interactive Advertising Bureau) video izleme trendlerini ölçmek için 21 ülkede 18 yaş üzeri 4 bin 200 kişiyle yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye canlı video izlemede birinci sırada. Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 47’si geçtiğimiz yıllara göre daha fazla canlı video izliyor. Türkiye’de canlı izlenen videoların başında dizi ve oyunlar geliyor.

Yolculuğuna fotoğrafla başlayan ve bu hafta 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklayan Instagram, yeni video platformu IGTV‘yi resmen duyurdu. Platformda videolar dikey olacak ve uzunlukları bir saate kadar çıkabilecek. Instagram’ın içinden erişilmesinin yanı sıra ayrı bir uygulama olarak da yayınlanacak olan IGTV’nin markalara neler getirebileceğine dair özet bilgiyi Webrazzi‘de bulabilirsiniz. Zira “Onu bunu boş ver de bu işin bize ne faydası olacak?” sorusunu duyar gibiyim.

Medya ve eğlence devi Walt Disney, yine sektörün en büyüklerinden biri olan 21st Century Fox‘u 71,3 milyar Dolar karşılığında satın aldığını açıkladı. Satın almanın tamamlanması için ABD’deki ilgili kurumların onayı gerekiyor. Walt Disney 2017 sonlarında da 52,4 milyar Dolar teklif etmiş ve reddedilmişti. “Bu piyasada hangi şirket kimin bilmiyorum ki” diyenler için şöyle bir tablo var:

Son olarak, hava durumu denilince akla ilk gelen mecralardan biri olan Weather Channel‘ın aşırı gerçekçi hava durumu bültenini de buraya bırakıp kaçıyorum.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği