Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 21

9 - 16 Haziran 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Volkswagen’in emisyon değerlerinde manipülasyon yaptığı ortaya çıkmış, yıllarca konuşulan bu skandal şirketin satışlarını etkilememişti. Almanya’da yürütülen soruşturma sonunda savcılık “denetleme yükümlülüğünün ihlal edildiğine” karar verdi ve ülke tarihinin en büyük para cezasını duyurdu: Volkswagen, yasaların öngördüğü azami ceza olan 5 milyon Euro‘nun yanı sıra söz konusu otomobillerin satışından elde ettiği ekonomik kârın 995 milyon Euro‘sunu da devlete ödeyecek. Şirket karara itiraz etmeyecek ve bu cezayı ödeyecek.

Otomotiv sektörünün ‘diğer ucundaki’ Tesla‘dan işçilere kötü haber geldi. Şirketin kurucusu Elon Musk, çalışanların yüzde 9’unun görevine son verileceğini açıkladı. Bu da 3 bin 600 kişi anlamına geliyor. İşçiler ise Musk’ın üretim konusunda verdiği ‘büyük sözlerin‘ cezasını çektiklerini düşünüyor. Şirketin üretim hedeflerini tutturamadığı biliniyor.

Porsche ise yeni elektrikli modelinin ismiyle yurt genelinde heyecan yarattı. Şirket daha önce Mission E olarak tanıttığı modelin isminin artık “Taycan” olacağını duyurdu. Böylece otomotiv grubu, Volkswagen Touran‘dan sonra ikinci kez bir modeline Türkçe isim vermiş oldu.

Amazon Go‘nun perakende sektörü için yarattığı heyecan malum. Reuters, Microsoft‘un da benzer bir teknoloji üzerinde çalıştığını açıkladı. Habere göre Microsoft’un Business AI grubunun içinde perakende teknolojisine odaklanan küçük bir ekip oluşturuldu.

Avrupa Birliği’nin tek kullanımlık plastikleri tamamen yasaklamak ve diğerlerinin tüketimini de ciddi anlamda azaltmak için harekete geçtiği haberini daha önce paylaşmıştık. Mobilya devi IKEA da bu yönde bir adım attı. Yapılan açıklamada, dünya genelindeki 363 mağaza ve restoranda çöp poşeti, çatal bıçak gibi her türlü tek kullanımlık plastiğin yasaklanacağı belirtildi. Şirket ayrıca 2020’den itibaren mağazalarda yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçecek.

Alibaba‘dan alışveriş yapmanın mottolarından birinin “sipariş ver ve unut” olduğunu az çok tecrübe etmişizdir. Türk Hava Yolları‘nın Çinli kargo şirketi ZTO ve Hong Kong merkezli PAL Air ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle Alibaba’dan Türkiye’ye ürün teslimatının 40 günden 4 güne düşmesi bekleniyor. THY’nin bu hamleyle önümüzdeki 5 yılda 2 milyar Dolar gelir hedeflediğini de belirtelim.

Özetin daimi konuklarından biri olan Coca-Cola, tamamen renksiz ve sıfır kalorili yeni ürünüyle gündemde. Şimdilik sadece Japonya pazarını hedefleyen Coca-Cola Clear‘ın limon aromalı ve koladan daha asitli olduğu söyleniyor. Şirket geçtiğimiz ay da yine Japonya’da ilk alkollü içeceğini piyasaya sürmüştü.

Deloitte Türkiye, “En İyi Yönetilen Şirketler” programını hayata geçiriyor. Türkiye’de bulunan şirketlerin uluslararası en iyi uygulamalar çerçevesinde yönetim performanslarının değerlendirilmesini temel alan programa yapılan başvurular bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilecek. Ali Koç’un başkanlık görevini üstleneceği jüride Ali Sabancı, Ebru Özdemir, Emre Zorlu, Hamdi Akın, Hanzade Doğan Boyner, Umran İnan ve Ümit Boyner gibi isimler yer alacak. Başvuru için son gün 22 Haziran.

Markalar ve ajanslar için özel günler üst üste geldi. Babalar Günü için kim ne hazırlamış diye merak eden olursa buradaki ve şuradaki derlemelere göz atabilir. Bu arada Ramazan Bayramı reklamlarıyla ilgili henüz bir derlemeye rastlamadım.

Aynı şekilde, Rusya’da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası için yapılmış reklamların derlemesini burada, turnuvanın pazarlama iletişimi açısından ele alındığı geniş dosyayı şurada bulabilirsiniz. Marketing Türkiye‘nin hazırladığı dosyadan, 2014 Dünya Kupası‘na dair bir detay: “Twitter 2014 Dünya Kupası’nın ardından turnuvayla ilgili 672 milyon tweet paylaşıldığını açıklamıştı. Finalde 32,1 milyon tweet atılırken turnuvanın belki de en unutulmaz maçı olan Almanya-Brezilya (7-1) maçında sayı 35,6 milyona çıktı. Finalde dakikada atılan tweet sayısı ise 618 bin oldu.”

Samsun Büyükşehir Belediyesi ilginç bir hamleyle Rus blogger’ları şehre davet etmiş. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ile Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun-Krasnodar uçak seferlerinin başlamasının ardından Rus turistleri bölgeye çekebilmek için bir tanıtım atağı başlatmış. Bu kapsamda da 8 blogger şehirde misafir edilmiş.

Друзья, мы вернулись из Самсуна и ближайшие несколько дней я буду вам рассказывать про это путешествие💙 Вы спрашивали, где можно заказать такой тур, как у нас. Отвечаю: в @samsuntour☝🏼 В четырёхдневную программу входит: ✔️посещение гольф-клуба с персональными уроками по гольфу ✔️посещение яхт-клуба, где вас научат управлять парусником ✔️большая экскурсия в каньон. Невероятная красота😍 ✔️проживание в лучшем пятизвездочном отеле Sheraton с включёнными завтраками ✔️трансфер на протяжении всего путешествия Стоимость на 4 дня: 47.000₽ на одного и 60.000₽ на двоих (билеты включены). Согласитесь, просто невероятно для всего вышеперечисленного?🤤 В следующих постах я расскажу про каждый наш день отдельно. Если есть ещё вопросы, не стесняйтесь и задавайте😽 А на фотках улочки Самсуна, очень тихие и уютные☺️ #блогертурсамсун #sumsunbloggers #самсунтур #отдыхсамсун

A post shared by Лиза Зло🐱 (@lizzy_zlo) on

Ortak çalışma alanları sektöre tazelik getirmeye devam ediyor. Kadınlara özel ortak çalışma alanı olan Manhattan merkezli Wing, ikinci sayısını çıkardığı No Man’s Land adlı dergiye ek olarak aynı isimle bir de podcast serisine başladı. Ortak çalışma ofisleri bolca içeriğin ‘döndüğü’ yerler aslında ve toparlanıp mecra olarak sunulmasının önünde pek engel yok. Türkiye’de de Kolektif House tarafından hazırlanan KoMag‘i hatırlatmakta fayda var.

Podcast’in altın çağı merakla (ve yıllardır) bekleniyor. Tarihi ve detayları bilinmese de Google‘ın bir podcast uygulaması lanse edeceği konuşuluyor. Amerika’da 2017 yılında podcast reklam gelirlerinin yüzde 86 oranında arttığı bilgisini de ekleyince küçük bir heyecan dalgası yayılmıyor değil. Haydi inşallah.

Pazarlama iletişimine ağırlık veren yayınlarla devam edelim. Bigumigu‘nun 2012’den beri gerçekleştirdiği reklam ve pazarlama sektörü gelir araştırmasının 2018 ayağı duyuruldu. Araştırmaya katkıda bulunmak isterseniz detaylar ve anket şurada.

Pazarlamasyon‘da ise pazarlama ve reklam sektörü çalışanlarının faydalanabilecekleri 13 uygulama listelenmiş. Evernote‘tan Pagemodo‘ya uzanan, el altında tutulası bir liste.

Yurt dışına açılan reklamcılardan hemen her hafta bahsediyoruz. Campaign‘in yeni sayısında kariyerine Barselona‘da devam eden Poyraz Sayan‘ın deneyimlerine yer verilmiş. Oradan bir bölüm: “Yazın Barselona’da sıcaklık çalışma saatleri üstünde çok büyük bir etken oluyor. Her şirket çalışanlarını rahatlatmak için farklı bir uygulamaya gidiyor (Cuma günleri yarım gün gibi). Buna reklam ajansları dahil. Barselona uluslararası bir şehir, her milletten kendi işini yapmaya gelen freelance sanatçı bulabiliyorsunuz. Ortak çalışma ofisleri de oldukça popüler, güzel bir uluslararası network ortamı var. Dezavantaj olarak Kuzey Avrupa ülkelerine kıyasla İngilizce konuşma oranı çok düşük. Gençler bile İngilizceye çok hakim değil. Burada iş yapmak istiyorsanız az da olsa İspanyolcanın çok yardımı dokunacaktır.”

Yine Campaign‘in yeni sayısından bir köşeye göz atalım. Sektörden isimlerin kendi idollerini anlattıkları Kahramanlar adlı sabit bölümün yeni konuğu C-Section‘dan Aksel Ceylan. Reklamcılığa adım atmasını sağlayan, ona ilham ve heyecan veren kişiyi, Uykusuz dergisi çizerlerinden Ersin Karabulut‘u anlatmış. dsf

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller, iyi bayramlar!

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği