Avrupa Birliği plastik kullanımındaki yasakları genişletecek

Avrupa Komisyonu tek kullanımlık plastik ürünleri tamamen yasaklamak ve diğerlerinin tüketimini de ciddi anlamda azaltmak için harekete geçti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Komisyonu tek kullanımlık plastik ürünleri tamamen yasaklamak ve diğerlerinin tüketimini de ciddi anlamda azaltmak için harekete geçti. Amaç karbon salınımını ve denizlerdeki kirliliği azaltmak. Yasağın kapsamında plastik çatal, bıçak, tabak, kulak çubukları, pipetler karıştırma çubukları ve balon çubukları yer alıyor. Konu AB hükumetleri ve Avrupa Parlamentosunun onayına sunuldu. Üye ülkeler plastik yiyecek kabı ve bardakların kullanımını ve bunların ücretsiz olarak dağıtımını da azaltmak zorunda kalacak.

Hedef sürdürülebilir ekonomi

Komisyonun Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen yaptığı açıklamada “Plastik mükemmel bir araç olabilir ancak bunu daha sorumlu bir şekilde kullanmalıyız. Bugün sunduğumuz öneri işletmelerin ve tüketicilerin daha sürdürülebilir alternatiflere yönlenmesine yol açacak.” dedi.

Bu önlemler, AB’nin sürdürülebilir ürünler alanında lider olma çabasının bir ürünü. Unilever’e göre bu pazarın değeri 2,5 trilyon Avro (13,3 trilyon Lira). Bazı plastiklerin doğada çözünmesi bin yılı bulduğu için AB şirketlerin depozito geri ödemesi gibi sistemlerle yüksek kaliteli malzemelere yönlenmesini öneriyor.

Şirketlere de iş düşüyor

Komisyonun önerisi dahilinde üye ülkelerin tek kullanımlık içecek şişelerinin yüzde 90’ını 2025’e kadar toplaması gerekecek. Üreticilerin de atık yönetimine katkıda bulunması ve hangi atığın nasıl atılacağını etiketlemesi gerekecek. Ürünlerin çevreye ne kadar olumsuz etkide bulunduğu ve ürünün içinde ne kadar plastik bulunduğu da etiketlerde yer alacak.

Bu öneriyle birlikte müşterilerin 2025’e kadar yılda 6,5 milyar Avro harcamadan kurtulması ve yıllık 3,4 milyon ton karbondioksit salınımının engellenmesi hedefleniyor.

Kaynak: Bloomberg

Avrupa Komisyonu, plastik çatal, bıçak, tabak, kulak çubukları, pipetler vb. tek kullanımlık plastik ürünleri tamamen yasaklamak ve diğerlerinin tüketimini de ciddi anlamda azaltmak için harekete geçti. Amaç karbon salınımını ve denizlerdeki kirliliği azaltmak. Konu AB hükumetleri ve Avrupa Parlamentosunun onayına sunuldu. Üye ülkeler plastik yiyecek kabı ve bardakların kullanımını ve bunların ücretsiz olarak dağıtımını da azaltmak zorunda kalacak. Üreticilerin de plastik atıkların yönetimine katkıda bulunması talep ediliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği