Kanada tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklayacak

Kanada plastik torbaların, pipetlerin ve çatal bıçakların üretim ve satışını 2021 yılına kadar yasaklamayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Başbakan Justin Trudeau, Avrupa Birliği’nden ilhamla bu kararı aldıkları belirtirken, kararın en geç 2021’de yasalaşacağını duyurdu. Yasağın tam olacak neleri kapsayacağı henüz belli değil çünkü Trudeau’ya göre ‘’hükümet, hangi zararlı plastiklerin yasaklanacağı meselesine bilim temelli yaklaşacak’’. Ne var ki, hükümete yakın bir kaynağın söylediğine göre pamuklu plastik kulak çubukları, pipetler, tabak çatallar ve fast-food restoranlarının kullandığı kap ve bardaklar yasaklılar listesine girecek.

BBC’nin haberine göre Kanada’da yılda 3 milyon ton plastik çöpe gidiyor ve kullanılan plastiklerin de yüzde 10’undan az bir miktarı geri dönüştürülüyor. Trudeau şirketlerin kendi ürettikleri plastikleri geri dönüştürmesini gerektirecek bir plan dahilinde, ‘’İster plastik şişe ister cep telefonu üretiyor olsunlar, şirketler üretip dünyaya saldıkları plastikten kendileri sorumlu olacak’’ diye konuştu.

Şu an kadar 127 ülke plastik pipet kullanımını yasakladı, Kanada’nın planı yasalaşırsa bu rakam 128 olacak.

Kaynak: Fast Company

Başbakan Justin Trudeau, Avrupa Birliği’nden ilhamla bu kararı aldıkları belirtirken, kararın en geç 2021’de yasalaşacağını duyurdu. Yasağın tam olacak neleri kapsayacağı henüz belli değil çünkü Trudeau’ya göre ‘’hükümet, hangi zararlı plastiklerin yasaklanacağı meselesine bilim temelli yaklaşacak’’. Hükümete yakın bir kaynağın söylediğine göre pamuklu plastik kulak çubukları, pipetler, tabak çatallar ve fast-food restoranlarının kullandığı kap ve bardaklar yasaklılar listesine girecek. Trudeau şirketlerin kendi ürettikleri plastikleri geri dönüştürmesini gerektirecek bir plan dahilinde, ‘’İster plastik şişe ister cep telefonu üretiyor olsunlar, şirketler üretip dünyaya saldıkları plastikten kendileri sorumlu olacak’’ diye konuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği