Almanya, plastik atık ile mücadele planını açıkladı

Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze, Almanya'nın ürettiği plastik atık miktarını azaltmak için yeni beş adımlı planını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Almanya, kullan-at topluma karşı bir çalışma başlatıyor. Pazartesi günü Çevre Bakanı Svenja Schulze, Almanya’nın ürettiği plastik atık miktarını azaltmak için yeni beş adımlı planını açıkladı. Schulze “Bu önlemlerle plastik kullanımındaki trendi tersine çevireceğiz. Tüketici, kullan-at toplumumuzda çok fazla plastik atık üretiyoruz.” şeklinde konuştu.

Schulze’nin Almanya’nın müsrifliğini hedef alan planı gereksiz paketlemeleri ortadan kaldırma, mevcut ambalajları çevre dostu alternatiflerle değiştirme, geri dönüştürülen atık oranını artırma, plastiklerin organik atıklardan daha iyi arındırılmasını sağlama ve denizlerdeki atıkları azaltmaya yönelik uluslararası çabalara destek verme adımlarından oluşuyor.

AB’nin plastik yasağına destek

Bu beş bölümden oluşan planı açıklamanın yanı sıra Schulze Almanya’nın yakın zamanda AB’nin kabul ettiği tek kullanımlık 10 plastik ürünü yasaklama kararını da desteklediklerini belirtti.

Almanya’nın böyle bir karar alması önemli çünkü ülke AB’nin en fazla plastik atık üreten ülkesi konumunda. 2016’da her bir Alman ortalama 220 kg ambalaj atığı üretti. Bu sayı 2015’te üretilenden daha fazla ve 2016 AB ortalamasının çok üzerinde.

Almanya ayrıca dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olarak görülüyor. Bu yüzden ülkenin AB’nin yasağını destekleyeceğini açıklaması diğe ülkelerin de bu yolu izlemesi konusunda önemli bir adım olabilir. Schulze’nin planı AB genelinde bir etki yaratabilir.

Kaynak: Futurism

Almanya, kullan-at topluma karşı bir çalışma başlatıyor. Pazartesi günü Çevre Bakanı Svenja Schulze, Almanya'nın ürettiği plastik atık miktarını azaltmak için yeni beş adımlı planını açıkladı. Schulze "Bu önlemlerle plastik kullanımındaki trendi tersine çevireceğiz. Tüketici, kullan-at toplumumuzda çok fazla plastik atık üretiyoruz." şeklinde konuştu.

8 Yorum

 • “Beş adımlı planını açıkladı” yazmışsınız, acaba o beş adımı da paylaşabilir misiniz?
  Emeklerinize sağlık :)

  • 1-gereksiz paketlemeleri ortadan kaldırma, 2-mevcut ambalajları çevre dostu alternatiflerle değiştirme, 3-geri dönüştürülen atık oranını artırma, 4-plastiklerin organik atıklardan daha iyi arındırılmasını sağlama ve 5-denizlerdeki atıkları azaltmaya yönelik uluslararası çabalara destek verme

  • “Schulze’nin Almanya’nın müsrifliğini hedef alan planı 1-) gereksiz paketlemeleri ortadan kaldırma, 2-) mevcut ambalajları çevre dostu alternatiflerle değiştirme, 3-) geri dönüştürülen atık oranını artırma, 4-) plastiklerin organik atıklardan daha iyi arındırılmasını sağlama ve 5-) denizlerdeki atıkları azaltmaya yönelik uluslararası çabalara destek verme adımlarından oluşuyor.”
   Adımlar bunlar.

 • Hakikatten 5 adımı okuyacam diye tüm yazıyı okudum. Her şey var, başlıkta ki 5 adım yok. Hani yanıltıcı başlık olmayacaktı sitenizde?

  • Madde halinde yazılmadığı için gözünüzden kaçmış sanırım.

   “Schulze’nin Almanya’nın müsrifliğini hedef alan planı gereksiz paketlemeleri ortadan kaldırma, mevcut ambalajları çevre dostu alternatiflerle değiştirme, geri dönüştürülen atık oranını artırma, plastiklerin organik atıklardan daha iyi arındırılmasını sağlama ve denizlerdeki atıkları azaltmaya yönelik uluslararası çabalara destek verme adımlarından oluşuyor.”

 • Ya keşke ülkemizin de böyle planlarını okuyabilsek, çevre dostu bir ülke olunması milli politikamız olsa..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği