Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 13

14 - 21 Nisan 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Geride bıraktığımız hafta, ilgilileri tarafından “Martin Sorrell’in görevinden ayrıldığı zamanlar” olarak anılacaktır muhtemelen. Dünyanın en büyük reklam ve pazarlama grubu (ağı, holdingi, devi) WPP‘yi 1985’te kuran ve uzun süre CEO’luğunu yapan Sir Martin Sorrell‘in zor günler yaşadığı sır değildi tabii ama yarattığı devi ölüm kalım meselesinden de öte olarak gören, öyle tanımlayan Sorrell’in, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında başlatılan soruşturmanın sonucunu beklemeden istifa etmesi duyanların çoğunu ‘şoke etti’. CEO koltuğu geçici olarak WPP Yönetim Kurulu Başkanı Roberto Quarta‘da ama yeni adaylar olarak Mark Read ve Andrew Scott gösteriliyor. Kafalardaki “CEO bulunur tabii de bundan sonrası nasıl olacak” sorusu için şu yorumlara göz atılabilir. Aşağıda da istifadan önceki son röportajlarından biri var.

Marka tarafındaki devlerden birinde de sürpriz sayılabilecek kıpırdanmalar var. Volkswagen, önümüzdeki seneden itibaren yeni logoyla yola devam edeceğini açıkladı. Logodaki değişikliğin miktarı bilinmiyor tabii. Geçtiğimiz Eylül ayında bu göreve gelen VW Pazarlama Direktörü Jochen Sengpiehl, elektrikli araçlara ağırlık verilen süreçte logoyu daha renkli hale getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Hatta şöyle de net konuştu: “Bu şekilde markanın fazla Alman görünümüyle kaybettiği duygusal bağları yeniden yaratmak istiyoruz.”

Philedelphia’daki bir Starbucks şubesinde arkadaşlarını bekledikleri için sipariş vermeyen iki siyahi müşteri, müdür tarafından çağrılan polislerce gözaltına alınmıştı. “Sipariş vermeyecekseniz kalkın gidin” diyerek bir anda tatil kasabası çay bahçesi realizmi yaşatan müdür görevden alındı, Starbucks CEO’su özür diledi ve bütün çalışanlarının önyargı konusunda eğitime tabi tutulacağını belirtti. 8 binden fazla şube bu eğitim için 29 Mayıs günü öğleden sonra kapalı olacak.

Fast food zinciri KFC ise tavuk parçalarını ‘ateşlediği’ kampanyayla gündemdeydi. “Benim aklıma neden gelmedi” denilen bu fikrin sahibi Ogilvy & Mather Hong Kong.

Yılın ilk çeyreğinde 6 milyon 300 bin yeni abone hedefleyen Netflix, bu hedefini 1 milyon aşarak 7 milyon 400 bin abone kazandığını açıkladı. Böylece dünya genelindeki abone sayısını 125 milyona yükseltmiş oldu. Yeni abonelerin 5,5 milyonunu ABD dışındaki kullanıcılar oluşturuyor. “Peki diğerlerinde durum ne” sorusu için de Recode‘dan alınmış veriler var aşağıda. Bu arada Netflix ilk Türk dizisi Protector‘ı uluslararası basına tanıttı. Aynı basın etkinliğinde La Casa De Papel‘in üçüncü sezonunun çekileceği de duyuruldu.

  • HBO 142 milyon ücretli abone.
  • Netflix 125 milyon ücretli abone.
  • Amazon Prime 100 milyon ücretli abone.
  • Spotify 71 milyon ücretli abone.
  • Apple Music 40 milyon ücretli abone.
  • Sirius XM 27,5 milyon ücretli abone.
  • Hulu 17 milyon ücretli abone.

Medyaya girmişken önemli bir not: Doğuş Yayın Grubu Reklam Grup Başkanı Ateş İnce ve Star TV Genel Müdürü Ömer Özgüner görevlerinden istifa ettiler.

Türkiye’nin en yüksek bütçeli dizilerinden biri olan Mehmed: Bir Cihan Fatihi‘nin ise beklenen reytinge ulaşamadığı ve Kanal D tarafından yayından kaldırılacağı konuşuluyor.

Reklamverenler Derneği‘nin yeni yönetim kurulu belli oldu. Ahmet Pura‘nın yeniden başkan seçildiği genel kurulda 2020’ye kadar görev yapacak başkan yardımcıları ise Ayşen Akalın, Gökhan Akça ve Murat Zengin olarak belirlendi. Sektörde büyümenin anahtarının şeffaflık ve güven olduğunu vurgulayan Pura “Yeni yönetimle birlikte dijitalden başlayarak, sektörde şeffaflık ve güvenin sağlanması ve iletişim toplumunda cinsiyet eşitliğinin doğru uygulanması konularında çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz” diye konuştu.

Reklamverenler Derneği ve Reklamcılar Derneği iş birliğiyle düzenlenen Effie Türkiye Reklam Etkinliği Ödülleri‘nin finalistleri açıklandı. Başvuran 295 işten 183’ünün finale kaldığı yarışmanın ödül töreni 9 Mayıs’ta Raffles İstanbul’da yapılacak.

19 Nisan’da düzenlenen Marketing Meetup Experience, dünyanın vatandaşlık alan ilk robotu Sophia‘yı da ağırladı. Sophia’nın Yapı Kredi‘nın bir reklam filminde rol alacağının da duyurulduğu etkinlikten notlar şurada.

Campaign Türkiye yeni sayısının kapağına markaların özel gün iletişimini taşımış. Konuyla ilgili uzunca bir dosya hazırlanmış ama şu an konumuz derginin kapakları. Birincisi, söz konusu dosyayla ilgili olarak Tribal İstanbul tarafından hazırlanan kapak, ikincisi de geçtiğimiz ay yılın ajansı seçilen TBWA İstanbul‘un bunu kutlamak için hazırladığı kapak.

Türkiye’de tasarım denilince akla ilk gelen isimlerden olan Bülent Erkmen, 40 yıla yayılan tasarım üretimini Akbank Sanat‘ta sergiliyor. Remix adlı sergi 10 Haziran’a kadar görülebilir. Akbank Sanat ayrıca bu sergi kapsamında farklı sanat disiplinlerinde ‘remix estetiğine dokunan’ 7 bölümlük konuşma serisine de ev sahipliği yapıyor.

Yukarıda Volkswagen’in logo değişikliğinden bahsetmiştik. İtalyan grafik tasarımcı ve akademisyen Emanuele Abrate ünlü logolarla ilgili en çok kafaya takılan noktalardan birine açıklık getiriyor: “O hangi font?

Geçtiğimiz hafta bunların neredeyse tamamını unutturacak bir gelişme de yaşandı, malum. Ülkenin 24 Haziran’da erken seçime gitmesine karar verildi. Siyasal iletişim açısından oldukça hareketli bir döneme gireceğiz. Öncesinde Marketing Türkiye’nin “Cumhuriyet tarihine iz bırakan 36 seçim afişiderlemesiyle ısınma turuna başlayabiliriz.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

2 Yorum

  • çok güzel derlemeler yapıyorsunuz. devamını dilerim. ayrıca yazılarınızda kaynak link vermeniz de harika bir şey. formatınızı çok beğeniyorum.

  • Serdar Kuzuloğlu | MZV Gençlik Zirvesi seminerinden duydum sitenizin adını. Gerçekten hoşuma gitti. Takip edicem. Arkadaşın dediği gibi link vererek içerik zenginleştirmeniz de hoş olmuş. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği