Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 32

25 Ağustos – 1 Eylül 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Telekom’un yüzde 55 hissesinin bankalara devrini onayladı. Lübnanlı Hariri ailesine bağlı Ojer Telekomünikasyon 2013 yılında şirketteki hisselerini teminat göstererek Türkiye İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası’ndan toplam 4,75 milyar Dolar kredi almış ve sonrasında ödeme yapmamıştı. Hisseler bu üç bankanın kuracağı ortak girişim grubuna devredilecek.

Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı pek çok ürüne zam olarak yansımaya başladı. Bazı markalar ise çareyi -ekmek fırınlarından hatırlayacağımız şekilde- fiyat artırmak yerine gramajı azaltmakta bulmuş gibi görünüyor. En azından gramaj bilgisi var hala, o da bir şey. Konu şurada örnekleriyle incelenmiş.

Yine TL’deki değer kaybıyla alakalı bir haber. Aslında önceki iki özette de bahsi geçti. Özellikle kağıt fiyatları basılı mecraların hiç olmadığı kadar zorlanmasına sebep oluyor. Yılların mizah dergisi LeMan son sayısını cep boyutunda çıkardı. Derginin başındaki isim Tuncay Akgün, BirGün‘de “Şaka değil batıyoruz” başlığıyla yayımlanan röportajda, 1936’da açılan ve uzun süre ülkenin kağıt ihtiyacını karşılayan SEKA‘nın özelleştirilmesine ve kapanmasına dikkat çekiyor.

Diğer mizah dergisi Uykusuz ise fiyat artırma mecburiyetini şöyle duyurdu:

İzmir’de faaliyet gösteren 7 yerel gazete kağıt maliyetlerini gerekçe göstererek pazar günleri baskı yapmama kararı aldı.

Journo da yayıncılığın durumunu ele alan bir dosya hazırlamış. Yayıncılar kitapta KDV’nin sıfırlanmasını veya sembolik olarak yüzde 1’e çekilmesini istiyor. Dosya için görüşülen yayınevi yetkilileri, yaşananın bir kriz olmadığını, kriz öncesi belirsizlik olduğunu vurguluyor.

Dünyanın en büyük reklamverenlerinden P&G internet ahalisinin sıkça kullandığı LOL, WTF gibi kısaltmaların marka tescilini almak için başvuruda bulundu.

Coca-Cola ‘ilginç’ şeyler yapmaya devam ediyor. Şirket, dünya genelinde yaklaşık 4 bin şubesi bulunan İngiliz kahve zinciri Costa‘yı 5,1 milyar Dolar’a satın aldı. Costa’yı biz pek bilmiyoruz çünkü 2008’de İstanbul’a şube açan şirket kısa süre sonra Türkiye’den çıkma kararı almıştı.

Pazarlama iletişimi devi WPP‘de Martin Sorrell’den boşalan CEO koltuğunun yeni sahibi belli oldu. Yapının önemli gruplarından Wunderman‘dan tanıdığımız Mark Read‘in önümüzdeki hafta bu koltuğa oturması bekleniyor.

Önümüzdeki haftadan itibaren, YouTube‘da izlemek istediğiniz videoda çıkan reklamlarda ‘reklamı atla’ butonunu daha az görmeye başlayabilirsiniz. Video paylaşım sitesinden yapılan açıklamada atlanamayan reklamların, videolarından gelir elde eden hesaplara sunulmaya başlanacağı belirtildi.

Instagram sahte ve gerçek hesapları ayırt edebilmemiz için popüler hesaplara doğrulama rozetleri vermeye başladı. Ayrıca hesaplara dair daha detaylı bilgiler sunulmasıyla birlikte o hesabın kimlerden reklam aldığını ve hangi ülkeden yönetildiğini öğrenmek mümkün olacak.

14 Eylül’e kadar başvuru almaya devam edecek olan 13. Felis Ödülleri‘nin jüri başkanları açıklandı. Ödül töreni 7 – 8 Kasım’da yapılacak.

11 – 12 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan Kristal Elma Yarışması ile ilgili olarak Reklamcılar Derneği Asbaşkanı Volkan İkiler‘le yapılan bir röportaj var şurada. İlgilisi göz atabilir.

Pazarlamasyon yeni dönemde abonelik tabanlı bir sisteme geçiyor. Detayları henüz belli değil.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!Yorumunuz: