YouTube’da ‘atlanamayan’ reklamların sayısı artacak

Önümüzdeki haftadan itibaren, Youtube'da izlemek istediğiniz videoda çıkan reklamlarda 'reklamı atla' butonunu daha az görmeye başlayabilirsiniz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Önümüzdeki haftadan itibaren, Youtube’da izlemek istediğiniz videoda çıkan reklamlarda ‘reklamı atla’ butonunu daha az görmeye başlayabilirsiniz. Video paylaşım sitesinden yapılan açıklamada atlanamayan reklamların, videolarından gelir elde eden hesaplara sunulmaya başlanacağı belirtildi. Youtube bu özelliği öncelikle seçili bazı hesaplarda deneysel bir seçenek olarak sundu. Şimdi ise Youtube Partner Programına dahil olan herkes bu özellik sayesinde daha fazla para kazanma şansı yakalayacak. Çünkü reklam verenler tamamı izlenen reklamlara daha fazla para ödüyor.

20 saniyelik reklamlar

Neyse ki en azından televizyonda görmeye alışkın olduğumuz uzunlukta reklamlarla karşılaşmayacağız. Youtube, atlanamayan reklamların 15 ila 20 saniye uzunluğunda olacağını söylüyor. Yine de bugüne kadar reklamların ilk 5 saniyesinden sonra bastığımız ‘reklamı atla’ butonu karşımıza çıkmadığı için 3-4 kat daha fazla reklam izlemek zorunda kalabiliriz. Gerçekten izlemek istediğimiz bir video olduğunda 20 saniyelik bir reklam büyük ihtimalle bizi o sayfadan uzaklaştırmayacaktır. Ancak takipçi kitlesi çok da sadık olmayan içerik üreticileri bu karardan olumsuz etkilenebilir.

Bir içerik üreticisi bu özelliğe erişim sağladığında tüm videolarında atlanamayan reklamlar otomatik olarak aktif hale gelecek. Üreticiler atlanamayan reklamlarının performansını görebildikleri bir araç da sağlayacak. İçerik üreticileri izlenme sayılarında ya da gelirlerinde bir azalma belirlerse atlanamayan reklamları iptal etme seçeneğine sahip olacak.

Kaynak: Engadget

Önümüzdeki haftadan itibaren, Youtube'da izlemek istediğiniz videoda çıkan reklamlarda 'reklamı atla' butonunu daha az görmeye başlayabilirsiniz. Video paylaşım sitesinden yapılan açıklamada atlanamayan reklamların, videolarından gelir elde eden hesaplara sunulmaya başlanacağı belirtildi. 15-20 saniyelik bu atlanamayan reklamlar, içerik üreticilerinin daha fazla para kazanmasını sağlayabilir. Ancak bazı içerik üreticileri bu reklamlar sebebiyle izleyicileri kendinden uzaklaştırabilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği