Instagram’da onaylı hesap dönemi

Instagram sahte ve gerçek hesapları ayırt edebilmemiz için popüler hesaplara doğrulama rozetleri vermeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagram sahte ve gerçek hesapları ayırt edebilmemiz için popüler hesaplara doğrulama rozetleri vermeye başladı. Ayrıca hesaplara dair daha detaylı bilgiler sunulması ile birlikte o hesabın kimlerden reklam aldığını ve hangi ülkeden yönetildiğini öğrenmek mümkün olacak.

Mavi doğrulama rozetleri bazı hesaplara otomatik olarak verildi. Diğer kullanıcılar ise bu rozetleri talep edebilecek. Instagram doğrulama rozetinin popüler hesaplara verileceğini söylüyor ancak popülerliğin neye göre belirlendiği konusunda bir açıklama yapmıyor. Yeterince popüler olduğunuzu düşünüyorsanız yapmanız gereken profil sayfanızdan menü ikonuna tıklayıp ayarlar sayfasına gitmek. Burada ekranın en altında “Doğrulama Talep Et” seçeneği göreceksiniz. Bu talep için hesap adınızı, gerçek adınızı ve yasal kimliğinizi paylaşmanız gerekiyor. Bu bilgiler başka kişilerle paylaşılmayacak. Doğrulama talebinde bulunmanız, rozet alacağınız anlamına gelmiyor ama denemekte fayda var.

Onay başvurusu ekranı – Hesap bilgisi ekranı – İki aşamalı doğrulama ekranı

Instagram’ın doğrulama ikonu Twitter’ınkine oldukça benziyor: çiçek şeklinde mavi bir ikon ve içinde beyaz tik işareti. Ama Instagram’ın ikonu keskin hatlarıyla çiçekten çok bir dişliye benziyor. Bu rozete sahip olmak sadece takipçileri bilgilendirmenin dışında bir statü sembolü olarak da görülebilir. Instagram’ı bir hava atma aracı olarak kullanan kişilerin sayısı göz önünde bulundurulduğunda, rozetsiz hesapların yaşadığı haset miktarında artış görülmesi gayet mümkün.

Detaylı hesap bilgileri

Aslında Instagram’ın amacı yalan haber yayan hesapları kontrol altında tutmak. Popüler hesaplar doğrulama rozeti olsun ya da olmasın, ‘hesap bilgisi’ adında bir ekrana da sahip olacak. Bu ekranda Instagram hesabının açılış tarihi, hesabın hangi ülkeden yönetildiği, aynı takipçilere sahip diğer hesaplar, geçtiğimiz yıl içinde hesabın değiştirdiği kullanıcı isimleri ve hesabın yayınladığı reklamlar yer alacak. Kullanıcılar bu sayede yerel siyaseti başka ülkelerden etkilemeye çalışan ya da kendisini yanlış tanıtan hesapları açıkça görebilecek.

İki aşamalı doğrulama

Son olarak Instagram iki aşamalı doğrulama için üçüncü parti uygulamaların kullanılmasına izin vermeye başladı. Bu sayede Instagram hesabına girişlerde iki aşamalı doğrulama kullanan kişiler doğrulama kodunu artık sadece SMS üzerinden değil, diğer doğrulama uygulamaları üzerinden de alabilecek. Bu işlem için Google Authenticator gibi uygulamalar kullanılabiliyor. Eğer bir doğrulama uygulamanız varsa Instagram’ın ayarlar menüsünden iki aşamalı doğrulama ekranına gittiğinizde Instagram uygulamanızı otomatik olarak algılıyor. Telefonunuzda bir doğrulama uygulaması yüklü değilse Instagram sizi uygulama mağazasına yönlendiriyor.

Kaynak: Gizmodo

Instagram sahte ve gerçek hesapları ayırt edebilmemiz için popüler hesaplara doğrulama rozetleri vermeye başladı. Ayrıca hesaplara dair daha detaylı bilgiler sunulması ile birlikte o hesabın kimlerden reklam aldığını ve hangi ülkeden yönetildiğini öğrenmek mümkün olacak. Instagram güvenlik önlemlerine ek olarak, iki aşamalı doğrulama için üçüncü parti uygulamaların kullanılmasına da izin vermeye başladı.Yorumunuz: