Instagram’da onaylı hesabın sırrı: rüşvet!

Instagram'da hesabını doğrulatmak isteyen kişiler, sitede tanıdığı bulunan aracılara binlerce Dolar ödeyerek 'mavi tik' almaya çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagram’da bazı ünlü kişilerin adının yanında mavi bir tik işareti bulunduğunu görmüşsünüzdür. Twitter ve Facebook’un da kullandığı bu doğrulama sistemi, kullanıcıların ünlü ve doğrulanmaya değer olduğunu kanıtlıyor. Haliyle bir prestij sembolü olarak algılanıyor.

Twitter’da bu süreç, doğrulama formunu doldurarak başlatılabiliyor. Facebook’ta gri doğrulama sembolü almak nispeten daha kolay. Mavi sembol ise sadece ünlü kişilere veriliyor. Instagram’da durum çok daha farklı. 700 milyon aktif kullanıcısı bulunan sitede doğrulama başvurusu yapmak için bir form bulunmuyor.

Peki doğrulanacak hesaplar nasıl belirleniyor? Sadece Instagram çalışanları ve bazı sosyal medya uzmanlarının erişebildiği bir form, Instagram’da mavi tik işaretine ulaşmanın tek yolu. Bu kişiler, diğer kişileri onaylanması için önerebiliyor. Bu da Instagram’da doğrulanmayı çok daha zorlu ve prestijli hale getiriyor. Tabii ki bazı kişiler de bu sistemi kötüye kullanıyor.

‘Doğrulama’ ile geçinen insanlar var

Instagram’da doğrulanmak isteyen birisinin öncelikle bir çalışana ulaşabiliyor olması gerekiyor. Bu noktada araya aracılar giriyor. Bazı aracılar, başvuru için binlerce Dolar ücret talep ediyor. Bu paranın bir kısmını Instagram’da çalışan arkadaşıyla paylaşan aracılar, kullanıcıların taleplerini Instagram’a aktarıyor. Instagram çalışanı gerekli formu doldurup, ödeme yapan kişinin onaylanması için talepte bulunuyor. Bu işlemin ardından ise sadece beklemek gerekiyor.

Gönderilen formun onaylanması da garanti değil. Formu inceleyen görevliler, hesabın sahibinin medyada ne kadar yer aldığına, takipçi sayısına ve tanınırlığına bakıyor. Yani sadece para ödemek Instagram hesabını doğrulatmak için yeterli değil. Formda ek olarak bazı medya bölümlerinin gönderilmesi gerekiyor. Ama aracılar bu sorunu da çözmüş durumda.

Medya servisi de sunuluyor

Belirli bir sayıda takipçisi bulunan ancak medyada kendisinden bahsedilmeyen kişilere, ek ücret karşılığında çeşitli medya kurumlarında haberler hazırlatılabiliyor. Aracı, haber sitelerindeki arkadaşlarını devreye sokarak bu sorunu da çözebiliyor. Türkiye’de de bazı Instagram kullanıcılarının da bu yöntemi kullanarak onay aldığı iddia ediliyor.

Instagram’ın kullanım şartlarında hesapların ya da takipçilerin parayla satılmasının yasak olduğu belirtiliyor. Instagram, doğrulama için kullanıcılardan para talep ettiğini öğrendiği bazı çalışanlarını işten çıkarmıştı. Ancak bu yöntem halen kullanılıyor ve bu durum bilinmesine rağmen ciddi bir önlem alınmıyor.

Kaynak: Mashable

Instagram'da sadece belirli kişilerin erişimi bulunan formlar aracılığıyla alınabilen doğrulama işareti 'mavi tik' kara borsada binlerce Dolar'a satılıyor. Kullanıcılar, kendi hesaplarının doğrulanma için önerilmesini sağlamak adına aracılara ödeme yapıyor. Bu aracılar Instagram çalışanlarına ulaşarak formun doldurulmasını sağlıyor. Doğrulanmak için medyada yeterince yer almamış kişilerin, bazı haber sitelerinde yer alması için ayrı bir hizmet de sunuluyor.

2 Yorum

  • Tespit dogrudur ancak kisinin aldigi odemeyi instagramda calistigini soyledinizi kisiyle paylastigi dogru degildir mumkun de degildir :)
    isteyenlere ucretsiz yardimci olabilirim

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği