Oyun dünyasının kralı mobil oyunlar

Newzoo’nun raporuna göre, bu yıl akıllı telefon ve tablet oyunlarının, küresel oyun pazarının yüzde 42’sini oluşturması bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Video oyuncularının arasında mobil oyun oynayanların oyuncu (gamer) sayılmadığına dair bir fikir birliği var. Ama video oyunu endüstrisini incelediğimizde mobil oyunların değersiz olmaktan çok uzak olduğunu görüyoruz. Newzoo’nun raporuna göre, bu yıl akıllı telefon ve tablet oyunlarının, küresel oyun pazarının yüzde 42’sini oluşturması bekleniyor.

Diğer geleneksel oyun türleri ile karşılaştırıldığında bu oran oldukça yüksek. Konsol için geliştirilen oyunların, pazarın yüzde 31’ini oluşturması beklenirken, PC’nin payı sadece yüzde 23.

Akıllı telefonlar son yıllarda oyun endüstrisinin gelişmesinde önemli rol oynadı. Bu cihazların her yerde bulunabiliyor olması bu alanda en büyük faktör. Gelişmiş dünyada neredeyse herkesin bir akıllı telefonu var. Mobil oyunların kalitesi genellikle PC ya da konsol oyunları kadar yüksek olmasa da oyunları yeni alanlara yayma ve çok daha fazla kişiye ulaştırma konusunda oldukça başarılı oldular.

Mobil oyunların bu noktadan sonra da büyümeye devam edeceğini düşünmek için bir çok sebep var. Newzoo’nun raporunda, artırılmış gerçeklik gibi yeni teknolojilere yönelik artan ilginin mobil oyun geliştiriciler için yeni fırsatlar doğuracağından bahsediliyor.

Kaynak: Business Insider

Newzoo’nun raporuna göre, bu yıl akıllı telefon ve tablet oyunlarının, küresel oyun pazarının yüzde 42’sini oluşturması bekleniyor. Diğer geleneksel oyun türleri ile karşılaştırıldığında bu oran oldukça yüksek. Konsol için geliştirilen oyunların, pazarın yüzde 31’ini oluşturması beklenirken, PC’nin payı sadece yüzde 23. Raporda artırılmış gerçeklik gibi yeni teknolojilere yönelik artan ilginin mobil oyun geliştiriciler için yeni fırsatlar doğuracağından bahsediliyor.Bir yanıt

Yorumunuz: