Yapay zeka destekli mobil klinik

Artefact Group adlı bir tasarım ajansı AIM adını verdiği, hastaların ayağına giden, taşınabilir ve otonom bir yapay zeka kliniği geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıllar içinde yapay zekanın pek çok farklı ve yaratıcı alanda kullanıldığına tanık olduk. Otonom araçlardan, kapınıza kadar gelen otonom büfeye kadar yaşamın pek çok alanında yapay zeka teknolojisi kullanılmaya başladı. Ancak her alanda yaşanan değişiklik sağlık sektörüne pek etki etmedi. Hastalar hala hastanelerin acil servislerinde saatlerce bekliyor ya da tedavi olabilmek için önceden randevu almak gerekiyor. Bu yüzden belirtilerini Google’a yazan insanlar abartılı sonuçlarla karşılaşıyor. Dijital teknolojinin sağlık sektörüne sadece bu şekilde dahil olduğunu göz önünde bulunduran Artefact Group adlı bir tasarım ajansı AIM adını verdiği, hastaların ayağına giden, taşınabilir ve otonom bir yapay zeka kliniği geliştirdi.

Otonom araç formundaki AIM, yapay zeka kullanarak hastaların sağlık problemlerini tespit edip isabetli tanılarda bulunuyor ve belirli sağlık ihtiyaçları ortaya çıktıkça çözümler sunuyor. Sistem hastaların basit etkileşimler kullanarak nasıl hissettiklerini anlatmalarını sağlıyor. Bünyesinde bulunan ısıl görüntüleme ve nefes analizi gibi teşhis sistemleri sayesinde hastalıkları kolayca belirleyen sistem ayrıca hastanın ağırlığını, vücut kütle endeksini, denge ve duruş özelliklerini ölçebiliyor. AIM’in içindeki koltuk, solunum sistemi ve kalp ritminin ses analizini yapıyor.

Hepsi bir arada

AIM ayrıca hareket algılayıcıları, vücuda yansıtılan projeksiyonlar ve artırılmış gerçeklik ile kullanıcının farklı sistemlerine dikkat çekmesine izin veriyor. Klinik içindeki kontrollü ışık ise görüntü tanıma teknolojisiyle teşhislerin yapılmasını sağlıyor. Çevresel ekranlar, yapay zeka tarafından hastaya gerçek zamanlı komutlar verilmesini sağlıyor. Teşhis tamamlandıktan sonra ise hastanın bilgilerinin bir özeti, sistemin akıllı telefon uygulaması üzerinden hastaya gönderiliyor. Uygulama hastaya yapması gerekenleri de söylüyor.

Otonom klinik, hastaların üzerindeki lojistik yükleri en aza indiriyor. Sistemin amacı, insanların hem hastalık ilerlemeden hem de masraflar artmadan tedavi olmasını sağlamak. Sistemde yer alan eczane özelliği sayesinde, gerekli ilaçları satın almak için ayrı bir yere gitmeye bile gerek kalmıyor.

Kaynak: Design Boom

Artefact Group adlı bir tasarım ajansı AIM adını verdiği, hastaların ayağına giden, taşınabilir ve otonom bir yapay zeka kliniğini geliştirdi. Otonom araç formundaki AIM, yapay zeka kullanarak hastaların sağlık problemlerini tespit edip isabetli tanılarda bulunuyor ve belirli sağlık ihtiyaçları ortaya çıktıkça çözümler sunuyor. Sistem hastaların basit etkileşimler kullanarak nasıl hissettiklerini anlatmalarını sağlıyor. Bünyesinde bulunan ısıl görüntüleme ve nefes analizi gibi teşhis sistemleri sayesinde hastalıkları kolayca belirleyen sistem ayrıca hastanın ağırlığını, vücut kütle endeksini, denge ve duruş özelliklerini ölçebiliyor. AIM'in içindeki koltuk, solunum sistemi ve kalp ritminin ses analizini yapıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği