72 pervaneli kişisel hava aracı

İsveçli mühendis Axel Borg iki yıl içerisinde 10 bin Dolar harcayarak, 72 pervaneli uçan aracını geliştirdi. Borg aracın eğlence amaçlı olduğunu söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsveçli mühendis Axel Borg‘un evde yaptığı elektrikli çok-pervaneli hava aracı, çalıştığında dünyanın en sinirli arı sürüsü gibi ses çıkarıyor ama cihazın en korkutucu yanı bu değil. İki yıllık bir sürede, 10 bin Dolar’lık bütçeyle yapılan ‘uçan sandalye’, dört adet geniş pervane çemberinin içine yerleştirilmiş toplam 72 adet pervane ile çalışıyor. Pek çok drone, üzerine yerleştirilen kameralar sayesinde, kullanan kişiye sürücü koltuğundaymış gibi hissettirdiğini iddia ederken, Borg’un aracı ‘-mış gibi’ yapmaya ihtiyaç duymuyor.

Digital Trends’e konuşan Borg “Fiziksel güçlere büyük bir saygım var ve bazen biraz korktuğum yalan değil. Ancak sistem birbirinden bağımsız beş ayrı alt düzenekten oluşuyor. Hepsinin aynı anda bozulması pek mümkün değil. Tabii her zaman olduğu gibi en büyük tehlike pilotun aptalca bir hareketi. Bu nokta benim en büyük endişem çünkü iki çocuk babası olarak çoğu zaman uykusuz kalıyorum ve bu da muhakeme yeteneğimi etkileyebiliyor.” diyor.

Hem mühendis, hem eş, hem baba

Borg’un geliştirdiği araçtan daha etkileyici bir şey varsa o da tüm bunları yaparken hem tam zamanlı bir işte çalışması hem de eşine ve çocuklarına vakit ayırabilmesi. Yine de Borg bu kadar meşgul olmanın kendisine hayal kuracak ve yaratıcı fikirler üretecek vakit bırakmamasından şikayetçi.

Bir sonraki adımın kontrollerde ince ayarlar yapmak ve bu süre zarfında daha fazla uçuş tecrübesi sahibi olmak olduğunu belirten Borg, aracını ticari bir amaç güderek geliştirmediğini söylüyor. Tüm çalışmaların şu anki amacının sadece hayattan keyif almak olduğunu belirten Borg, “Gelecekte batarya teknolojisi bugünkünün iki katına çıkarsa belki o zaman daha ciddi bir şekilde yaklaşabiliriz ancak şimdilik bu araçlar sadece eğlence amaçlı” diyor.

Kaynak: Digital Trends

İsveçli mühendis Axel Borg'un evde yaptığı elektrikli çok-pervaneli hava aracı, çalıştığında dünyanın en sinirli arı sürüsü gibi ses çıkarıyor ama cihazın en korkutucu yanı bu değil. İki yıllık bir sürede, 10 bin Dolar'lık bütçeyle yapılan 'uçan sandalye', dört adet geniş pervane çemberinin içine yerleştirilmiş toplam 72 adet pervane ile çalışıyor. Bir sonraki adımın kontrollerde ince ayarlar yapmak ve bu süre zarfında daha fazla uçuş tecrübesi sahibi olmak olduğunu belirten Borg, aracını ticari bir amaç güderek geliştirmediğini söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği