ADIFO, UFO görünümünü göklere taşıyor

UFO’ları anımsatan ADIFO, test uçuşlarına başladı. 4 pervane ve 2 jet motoruna sahip aracın geliştiricilerinin sıradaki hedefi, yolculu bir uçuş.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tanımlanmayan o cisim üzerinde uzun süredir çalışan Razvan Sabie (Mucit) ve Iosif Taposu (Romanya Ulusal Havacılık Enstitüsü Kıdemli Bilim Adamı ve Ulusal Havacılık Enstitüsü’nün Eski Teorik Aerodinamik Başkanı) UFO’ları karşımıza ADIFO ismi ile çıkardı. Araç ADIFO ismini, ”All Directional Flying Object” yani ”Her Yöne Uçabilen Obje” kavramından alıyor. Dört ayrı pervane ve iki jet motoru sayesinde yüksek hızda hareket çevikliğine sahip 1.2 metre çapındaki araç, yuvarlak ve yassı tasarımı sayesinde sürtünme kuvvetini en aza indirgediğinden çabuk hızlanma ve hızını normal bir uçağa göre daha uzun koruyabilme gibi artılara da sahip.

Drone’u andıran quadcopter mimarisindeki ADIFO, hassas komutlara tepki veren bir yapıya sahip. Simetrik gövdesi ve pervane kenarlarındaki hava kanalları sayesinde prototipin aerodinamik konusunda başarılı olduğu belirtiliyor.

ADIFO aerodynamic

Şu an için uzaktan kontrol edilen ve insan taşıma yetkinliğine sahip olmayan uçağın bir sonraki adımda insan taşıyacak güçte olması öngörülüyor. Bu bağlamda ADIFO’yu geliştiren Sabie ve Taposu’nun geliştirmeleri sürdürmek için yeni ortaklar aradığı da belirtilen bilgiler arasında.

Kaynak: NEW ATLAS

Tanımlanamayan uçan nesneyi tanımlamak artık mümkün. Öyle ki UFO modellemelerine büyük oranda benzeyen drone/uçak karışımı yeni hava aracı, sahip olduğu yüksek haraket çevikliği sayesinde bilim kurgu filmlerini gerçek kılıyor. ADIFO olarak isimlendirilen araç ismini, ”All Directional Flying Object” yani ”Her Yöne Uçabilen Obje” kavramından alıyor.Yorumunuz: