Balıketli Barbie ile tanışın

Mattel, tek tip vücut ölçülerinin çocuklarda öz saygı sorunu yaratabileceğini belirterek, minyon, balık etli ve uzun Barbie'ler de üretecek

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ünlü oyuncak firması Mattel, 2016 Barbie modellerine balık etli, uzun ve minyon tipleri ekledi. Yeni modeller bahar aylarında çevrimiçi olarak diğer modellerle aynı fiyata satılacak.

Barbie markasının yöeticisi Evelyn Mazacco “Y kuşağı (1980’lerin başında doğmuş kuşak) anneleri şu an hedef kitlemizin küçük bir kesmini oluşturuyor fakat gelecekte büyük bir kesmini oluşturacak. Onlara çocuklarına gelecekte öz saygı sorunu yaşatmayacak oyuncaklar sunuyoruz” diyor. Oyuncakların genel nüfusu yansıtmakta geç kaldığını kabullenen Mazacco “Evet, bazı insanlar geç kaldığımızı söylüyorlar fakat büyük bir şirkette değişiklikler zaman alıyor” diye ekliyor.

Balık etli Barbie kız çocuklarının vücut algısını değiştirebilir. Mattel’ın araştırma ekibi, test sürecinde birkaç kız çocuğunun balık etli Barbie’ye ‘şişman’ dediğini not ediyor. Nihai amaç ise zamanla yeni model Barbie’lerin diğer Barbie’ler kadar benimsenmesi.

Girişim sosyal medyada destek görürken, “beden algısını neden bir oyuncaktan alıyoruz” sorusu da soruluyor.

Mattel, yıllardır düşük giden satışların yanında Barbie markasının üzerindeki ölü toprağını atabilmesi için çalışıyordu. Çocukların eğlence anlayışının dijitalleşmesine rağmen şirketin verilerine göre Barbie hâlâ yaklaşık 1 milyar dolar gelir getiriyor. Geçtiğimiz yıl Mattel farklı göz, saç ve ten renklerinde Barbie’ler çıkarmış; halkı kapsayıcı olması açısından reklamlarda erkek çocuklarına da yer vermişti.

BONUS BİLGİ: Amerikalı oyuncak üreticisi Lammily, 2014 yılında, gerçekçi bir beden algısını benimsetmek için ortalama vücut ölçülerini yansıtan oyuncaklar hazırlamıştı.

Lammily (ortada)
Lammily (ortada)

Mattel, geçtiğimiz yıl seriye çeşitlilik katan modellerin performansını yansıtan 4. çeyrek gelir raporunu 1 şubatta yayımlayacak.

Barbie'nin üreticisi Mattel, balık etli, uzun ve minyon Barbie'ler üretiyor. Oyuncaklar önümüzdeki baharda piyasaya sürülecek. Tek tip vücut ölçülerinin gelecekte çocuklarda öz saygı sorunu yaratabileceği belirtiliyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği