Geleceğin akıllı evi Barbie’ye nasip oldu

Siz akıllı telefonlarınızla dünyayı kurtarırken çocuklarınızın bebeklerine ninniler söyleyeceğini düşünmüyordunuz herhalde. Söylemeyecekler.
  • Dünyanın en popüler oyancaklarından Barbie’nin elektronik çağa uyum süreci devam ediyor. 299 dolarlık yeni evi ses komutları ya da (çocuğunuzun) akıllı telefon uygulamasıyla kontrol edilebiliyor.
  • Yetmez gibi 59,99 dolarlık insansız hava aracı (drone) aksesuarıyla yeteneklerini güçlendirmesi de mümkün.

BarbieDreamhouse

Kısa süre önce ‘insanileşen‘ Barbie’nin yaratıcısı Mattel’in New York Oyuncak Fuarı’nda görücüye çıkardığı yeni ‘oyuncak’ evi Dreamhouse, çocukları şimdiden yapay zeka, bağlı ev ve şeylerin interneti kavramlarına hazırlıyor. Yeni  ses tanıma sistemi, Siri’nin Apple Home-kit destekli ürünlerle çalışmasından ya da Amazon Echo’nun kendi ürün yelpazesi ile senkronize olmasından farksız.

Henüz Türkçe desteği yok ama örneğin “Hello, Dreamhouse. Bring the elevator down to the first floor” cümlesini kurduğunuzda oyuncak evin asansörü Barbie ile birlikte ilk kata iniyor.

Gerçek hayatta henüz bu düzeydeki entegre teknoloji çözümlerinden -birkaç yıl- uzakta olsak da, Wi-Fi desteği, mobil uygulama ile kontrol edilebilme ve sesli komut tanıma sisteminin kullanılması kimseye yabancı olmayan bir dünya sunuyor.

Ev içindeki aydınlatma tonlarını ve renkleri ayarlamayı sağlayan sistem, gerçek dünyada bu alanda çığır açan Philips Hue’ya çok benziyor. Burada, dinlenme ya da evde parti için önceden belirlenmiş ayarlar kullanılabiliyor. Sesle de kumanda edilen ışıklar, loşluktan yanıp sönerek ortamı diskoya çevirmeye kadar birçok farklı modda kullanılabiliyor ve uygulama ile de yönetilebiliyor.

Toy Talk firması tarafından geliştirilen yazılım, sesli komutların kesintisiz bir biçimde uygulanmasını sağlarken Mattel, evin zaman içinde daha akıllı hale geleceğini belirtiyor. Mattel geçen sene de Barbie bebekler ile çocukların Siri’dekine benzer bir düzeyde diyalog kurmasına izin veren çözümü sunmuştu.

Barbie’nin yeni evi, yeni olmayan teknolojilerin iyi bir entegrasyonuyla ortaya çıkacak akıllı ev çözümlerinin, aynı şekilde tasarlanmış olan iPhone’a benzer yeni bir mucize yaratacağını düşündürüyor. 299 dolarlık fiyat etiketi bulunan evin yanında 59,99 dolarlık fiyatı ile sadece bir aksesuar gibi görünse de Barbie’nin uzaktan kumanda ile yönlendirilen drone’u da, Dreamhouse’un içinde yer alacağı akıllı şehir resminin biraz daha netleşmesini sağlıyor.

Zamanında uyarımızı yaptığımız bu yeni dünyaya ait Barbie özelindeki gelişmeler bununla da sınırlı değil ama biz konuyu burada kapatmayı uygun bulduk.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği