Frida Kahlo’nun Barbie bebeği de yapıldı

Kız çocuklarına ne isterlerse olabileceklerine dair güç verme çabasıyla, önemli kadın figürlere benzeyen 14 yeni Barbie bebek üretiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Oyuncak üretim şirketi Mattel, önemli kadın figürlere benzeyen 14 yeni Barbie bebek çıkaracağını açıkladı. Bu yeni Barbie bebekler arasında ünlü pilot Amelia Earhart, meşhur sanatçı Frida Kahlo ve NASA’da çalışmış olan matematikçi Katherine Johnson gibi isimler var.

Bu yeni serideki Barbie’ler, tarih boyunca bizlere yol gösteren kadınlardan ilham alarak, onların yaptıklarını ve başarılarını onurlandırıyor. Yeni Barbie serisinde spordan sanata, gazetecilikten matematiğe kadar tamamı her bir ilham verici kadınla ilişkilendirilen küçük simgeler de olacak.

Barbie Genel Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Lisa Mcknight yaptığı bir basın açıklamasında “Bir insanın göremediği şeyi olamayacağını biliyoruz. Kızlar bu zaman dek Barbie ile farklı roller ve kariyerler yaratarak oyunlar oynama şansı buldu. Şimdi de kızların ne isterlerse olabileceklerini gösteren gerçek rol modeller üreteceğimiz için çok mutluyuz.”

Yeni serideki spor efsaneleri arasında Amerikalı snowboardcu Chloe Kim, Britanyalı boksör Nicola Adams ve Çinli voleybol oyuncusu Hui Ruoqi var. Oyuncakların ne zaman satışa sunulacağına dair bir açıklama yapılmamış olsa da “İlham Veren Kadınlar” serisindeki oyuncakların her birinin 29,99 Dolar’a satılacağı biliniyor.

Barbie kadınlara güç vermek için ilk kez harekete geçmiyor. 2017’de Mattel ilk başörtülü Barbie bebeği çıkarmıştı. 2016’da şirket ilk kez Barbie’yi orijinal ince vücudunun dışında üç yeni beden tipiyle piyasaya sundu. 2015’te ise farklı ten renklerine, saçlara ve kıyafetlere sahip, topuklu ayakkabı yerine düz ayakkabılar giyen 23 yeni Barbie bebek üretilmişti.

Yeni nesil kadınlara ilham verme çabası, son yıllarda oyuncak üreticileri için popüler bir kaynak haline geldi. Geçtiğimiz yıl da LEGO, “NASA’nın Kadınları” adlı, Uzay Ajansı’nın öncü kadın figürlerini gösteren dört parçadan oluşan bir seri çıkaracağını açıklamıştı. Lisans olaylarından dolayı seriye Katherine Jonhson dahil edilmemişti.

Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

Kaynak: Design Boom

Spordan sanata, gazetecilikten matematiğe kadar farklı alanlarda çığır açmış kadın figürlere benzeyen 14 yeni Barbie bebek üretiliyor. Bu yeni seride ünlü pilot Amelia Earhart, meşhur sanatçı Frida Kahlo, NASA'da çalışmış olan matematikçi Katherine Johnson, Amerikalı snowboardcu Chloe Kim, Britanyalı boksör Nicola Adams ve Çinli voleybol oyuncusu Hui Ruoqi gibi isimler var. Oyuncakların ne zaman satışa sunulacağına dair bir açıklama yapılmamış olsa da "İlham Veren Kadınlar" serisindeki oyuncakların her birinin 29,99 Dolar'a satılacağı biliniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği