Yeni oyuncaklar akıllı ama ‘güvensiz’

Mattel’s Fisher-Price'ın ürettiği, sahibinin adını ve kişisel bilgilerini kaydedebilen pelüş ayılarının hacklenebilir olduğu ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eylül ayında Fisher-Price sahibinin adını ve kişisel bilgilerini kaydedebilen ‘akıllı’ pelüş oyuncak ayı üretimi için bir teknoloji firmasıyla işbirliği yaptığını açıklamıştı. Ancak bu hafta oyuncakta yer alan yazılımın hack’lenebilir olduğu ortaya çıktı. Bunu keşfedense güvenlik şirketi Rapid7 oldu.

Oyuncağa yönelik hacker müdahalesi oyuncağın sahibi çocuğun adı, doğum tarihi, cinsiyeti gibi kişisel verilerine ulaşabiliyor. Oyuncak firması pelüş ayının reklamında onun çocukları tanıyarak daha iyi iletişim kuracağının altını çizmişti (Rapid raporundan sonra üretici firma Fisher-Price sorunu düzeltti).

Şirket tarafından yapılan açıklamada: “Mattel ve Fisher-Price olarak tüketicilerimizin güvenliğine her şeyden çok önem veriyoruz ve artık böyle bir sorun olmadığının garantisini veriyoruz” dendi.

Oyuncaktaki bu güvenlik açığından dolayı kayıtlara geçen bir mağduriyet -henüz- yok. Fakat eğer denemiş olsaydı oyuncak sahibinin adını öğrenmeleri bile yeterince tehlikeli olabilirdi. Zira birçok ebeveyn çocuklarının adlarını şifrelerinde kullanıyor. Değişiklik yapıldıktan sonra Fisher-Price, sitesine “Smart Toy”un hiçbir kişisel bilgiyi paylaşmadığına dair bir ibare ekledi.

BONUS BİLGİ: Aralık 2015’te Hong Kong merkezli oyuncak üreticisi VTech’in ürettiği elektronik oyuncaklar hack edilmiş ve 5 milyona yakın ebeveynin e-posta adresi; daha da fenası oyuncağı kullanan 200 bin çocuğun bu cihazlarla çektiği yüzbinlerce fotoğrafı ortalığa saçılmıştı. Aynı hafta yine Mattel’in ‘yapay zekalı’ yeni bebeği Hello Barbie’nin de hack edilebilir olduğu ortaya çıkmıştı.

Fisher-Price'ın ürettiği 'akıllı ayıların' hack saldırılarına açık olduğu ortaya çıktı. Güvenlik güncellemelerinin ardından şirket sitesine 'Smart Toy' adlı oyuncağın hiçbir kişisel bilgiyi paylaşmadığına dair bir ibare ekledi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği