15 yaşında Drone Dünya Şampiyonu

15 yaşındaki İngiliz Luke Bannister Dubai'de düzenlenen Dünya Drone Yarışı Şampiyonası'nda birinci olarak takımına 250 bin dolar kazandırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dubai’de ilki düzenlenen Dünya Drone Yarışı Şampiyonası’nı 15 yaşındaki İngiliz pilot Luke Bannister kazandı. Genç pilot 250 bin dolarlık ödülü takımına getirmeyi başardı. Takım ödülün 43 çalışana paylaştırılacağını duyurdu. Teknoloji ile yakından ilgilenen Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri bu organizasyonun ardından, 2017’den itibaren Dünya Gelecek Sporları Oyunları düzenlemeye karar verdiler.

Aralık ayında düzenlenmesi planlanan oyunlar bundan böyle iki yılda bir yapılacak. Drone ve uzaktan kumandalı araba yarışının yanı sıra robotlar için yüzme, koşu ve güreş gibi kategoriler de Dünya Gelecek Sporları Oyunları’nın bir parçası olacak.

Drone yarışında pilotlar gözlerine taktıkları özel gözlükler sayesinde drone’un önündeki kameradan yolu izlediler. Yarışmanın diğer pilotlarından 25 yaşındaki Zachry Thayer “İsteyen herkes bu gözlüğü takıp anında Superman olabilir” diyerek yarışmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi.

Tron filmindekilere benzer ışıklarla işaretlenmiş 591 metre uzunluğundaki inişli çıkışlı yarış pistinde aynı anda 4’er drone olacak şekilde 12 tur atıldı. Her drone’un en az 1 kere pillerini değiştirmek için pit-stop yapması gerekti.

Yarışı kazanan Tornado X-Blades Banni UK takımının pilotu Luke Bannister’ın podyumda çok mutlu olduğu görünürken, genç pilotun utangaçlığı dikkat çekti. Bannister yarışla ilgili olarak sadece “Işıklar mükemmeldi” şeklinde yorum yaptı.

İlk Dünya Drone Yarışı'nı 15 yaşındaki Luke Bannister kazandı ve takımına 250 bin dolarlık ödülü getirdi. Dubai'de düzenlenen yarışın ardından Birleşik Arap Emirlikleri artık her 2 yılda bir Dünya Gelecek Sporları Oyunları düzenleyeceklerini açıkladı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği