Dünyanın ilk yüzen şehirleri inşa ediliyor

Seasteading Enstitüsü’nün yöneticisi Randolph Hencken, belki de bu zamana kadar kimsenin aklına gelmeyen bir şey düşünerek okyanusa yüzen şehirler inşa etmeyi planladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Başka gezegenlere yerleşme fikri bizlere her geçen gün daha da yakın gelirken, Seasteading Enstitüsü’nün yöneticisi Randolph Hencken bugüne kadar belki kimsenin aklına gelmeyen bir yere yerleşim kurmayı planlıyor: okyanusa. Fransız Polinezyası yakın zamanda yayınladığı bir genelge ile Güney Pasifik Adaları civarında dünyanın ilk yüzen şehir projesine izin verdi. Bu şehirlerin okyanus koşullarına nasıl adapte olacağı ya da bu şehirlerde yaşayan toplumların dünyaya nasıl ayak uyduracağı gibi konular hala tartışılıyor. Öte yandan yüzen şehirler yeni hükumet şekilleri ya da yeni toplum düzenleri oluşturmak açısından önem taşıyor.

‘Yüzen şehirler’ projesi için bir yarışma düzenlendi ve şehrin nasıl görüneceği ya da işleyişinin nasıl olacağı hakkında çeşitli fikirler ortaya atıldı. Yarışmaya katılan birinci grubun tasarımına göre şehir ihtiyaca göre birleştirilebilen ya da ayrılabilen beşgen şekillerden oluşacak. Daha geniş olan beşgen platformlar birden fazla binayı barındırabilecek. Tesisin tamamında ise daire biçiminde bir dalga kıran bulunacak. Böylece büyük dalgalar ve rüzgar kontrol altına alınabilecek. Balık ve sebzenin birlikte yetiştirilebildiği akuaponik seralarda ise taze yiyecekler yetiştirilebilecek. Yüzen şehirlerin ortaya koyduğu en önemli şey modern çağ için sürdürülebilir bir yaşam tarzı sunmaları.

Yerden yüksek binalar

Yarışmaya katılan diğer grubun şehir planı ilk grubunkine benziyor gibi görünse de arada büyük farklar var. Platformların şeklinin beşgen olması aynı, fakat bütün beşgenler kendi içinde enerji üretebilecek ve şehrin toplumsal dokusuna katkıda bulunacak. Bütün binalar yerden bir kat yüksekte inşa edileceği için kamusal alan oluşturulacak.

Bu platformlar tamamen yüzer halde bulunmayacak, daha ziyade gevşek bir şekilde okyanus zeminine bağlı olacak. Bunun için okyanus boruları kullanılacak. Borular sayesinde okyanus zemininin zenginliği yüzeye ulaştırılabilecek. Yüzen şehirlerin 2020 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: designboom

Seasteading Enstitüsü’nin yöneticisi Randolph Hencken okyanusa yüzen şehirler inşa etmeyi planlıyor. Fransız Polinezyası’nın yakın zamanda yayınladığı bir genelgeyle birlikte Güney Pasifik Adaları civarında dünyanın ilk yüzen şehirleri inşa edilecek. Şehrin nasıl görüneceği ve işleyişi hakkında çeşitli fikirler var. Örneğin beşgen platformlardan oluşabilir ve etrafında dairesel şekilde bir dalgakıran inşa edilebilir. Ayrıca balık ve sebzelerin birlikte yetiştirilebildiği akuaponik seralarda taze yiyecekler üretilebilir. Yüzen şehirlerin 2020 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.2 yanıt

  1. Ako avatarı
    Ako

    keşke çatılar da ortak alanlar olarak tasarlansaymış

Yorumunuz: