Haftanın Özeti: 136

29 Mayıs - 4 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet, Girişimler

2008 yılında hayata geçen Türkiye’nin en eski özel alışveriş sitelerinden Markafoni hizmete son verme kararı aldı. Sitenin resmi blogunda yapılan açıklamada gerekçe olarak karlılığı sürdürülebilir kılma imkanı kalmaması gösterildi. Siteyi 2011 yılında satın alan Naspers Group da konuyla ilgili ayrıca bir açıklama yaptı.


[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Etiyopya’da Çarşamba günü yapılan lise sınavlarından bir gece önce internet kesildi.[/inlinetweet] Sınav sorularının çalınmasından endişe eden yetkililer, ülkedeki tüm vatandaşların internet erişimini engelledi. Sosyal medya kullanıcıları Salı günü saat 19:00’dan itibaren internete giremediklerini belirtirken, Çarşamba sabahı sınavların tamamlanmasının ardından bağlantının yeniden sağlandığı ifade edildi.

Apple bu hafta yaptığı açıklamada, 2008’den bu yana App Store üzerinde uygulama geliştiricilerinin toplam 70 milyar Dolar’dan fazla para kazandığını belirtti. Son dönemde artan uygulama gelirlerinde abonelik sistemlerinin önemli bir payı var. Apple abone sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 58 arttığını ifade etti. Ayrıca Yaşam, Sağlık, Fitness, Fotoğraf ve Video kategorilerinde de önemli büyümeler görüldü.

İnternet dünyasının Susan Miller’ı Mary Meeker, yılın en merakla beklenen sunumunu paylaştı. 355 sayfalık raporda ödeme çözümlerinden yapay zekaya kadar internetin dokunduğu her alandaki küresel durum ortaya konulmuş oldu.

Dünya çapında yenilikçi teknoloji şirketlerine yatırım yapan Atomico, teknoloji geliştirme konusunda Avrupa’nın giderek payını arttırdığını savunuyor. Geleneksel endüstrilerin teknolojiye uyum sağlaması, yeni teknoloji merkezlerinin Avrupa’nın geneline yayılması ve Avrupa’da kurulan derin teknoloji şirketlerinin sayısının artışı bu dönüşümün en büyük sebeplerinden. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre 2016’da Fransa, Almanya’dan daha fazla girişim sermayesi almış.

Birleşik Krallık yönetiminin ‘birinci aşama olağanüstü yetenek’ vizesi başvurularını yöneten Tech City UK, son 12 ayda yapılan başvuruların dört kattan fazla arttığını ve 260 şirkete vize onayı verildiğini açıkladı. Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasıyla birlikte yetenekli bilgisayar programcılarının hareket özgürlüğünün kısıtlanacağı ve Britanya teknoloji endüstrisinin bu durumdan olumsuz etkileneceği düşünülüyordu. Ancak oylamadan bu yana çok az girişim ülkeden ayrıldı ve endüstriye yapılan yatırım miktarı sabit kaldı.

AB, kamuya açık ücretsiz kablosuz internet servisini, birliğin internet erişimi bulunmayan noktalarına götürmeye hazırlanıyor. Yeni bir anlaşmayla birlikte, AB genelinde 6 ila 8 bin belediyenin halka açık ücretsiz WiFi servisi sunabilmesi için 120 milyon Avroluk bir bütçenin ayrılmasına karar verildi.

Twitter’ın yaptığı açıklamaya göre, [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]eğer DM özelliğiniz açıksa ve tanımadığınız birinden bir mesaj gelirse önce size bildirim gelecek.[/inlinetweet] Kabul ederseniz mesajı açabilir ya da okumadan silebilirsiniz. Bu özellik şimdilik sadece mobil uygulama için geçerli fakat önümüzdeki aylarda web sitesinde de kullanılabilecek.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Uber’in gelirleri önceki çeyreğe göre yüzde 18’lik bir artışla 3,4 milyar Dolar oldu.[/inlinetweet] Ancak bu artış şirketin kan kaybını durduramadı. Son çeyrekte 708 milyon Dolar zarar eden şirket finans bölümünün başındaki Gautam Gupta ile Temmuz ayında yollarını ayırmaya karar verdi.

Apple’ın kurucularından Steve Wozniak bu haftaki bir söyleşisinde yeni teknolojiler geliştirmek adına en büyük adayın Tesla olduğunu, Apple‘ın bunun için artık fazla büyük olduğunu söyledi. Bloomberg’e verdiği röportajda önümüzdeki yılların en büyük atılımları konusunda görüşlerini aktaran Wozniak, Apple’ın şu anda dev bir işletme olduğunu ve büyük şirketlerin çok riskli alanlara yatırım yapmaktan kaçındığını vurguladı.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Snap, Ctrl Me Robotics adlı Los Angeles merkezli bir drone şirketini satın aldı.[/inlinetweet] Snap’in drone üreticilerine duyduğu ilgi aylardır dile getiriliyordu. Ctrl Me‘nin satın alınması, şirketin bu ilgisinin geçici bir heves olmadığını kanıtlıyor.

Snapchat’i kopyalayan uygulamalar listesine artık Skype’ı da ekleyebilirsiniz. Microsoft Corp. İletişim Servisi, kullanıcıların geçici olarak görebileceği, fotoğraf ve video çekmelerini sağlayan ‘Highlights’ özelliği de dahil olmak üzere, mobil uygulamasında yeni özellikler olduğunu duyurdu.

LinkedIn kurucularından Reid Hoffman, imza kampanyası başlatılması için hizmet veren Change.org sitesine yapılacak 30 milyon Dolarlık bir yatırımda başı çekiyor. Hoffman’a bu yatırımda ‘dünyanın en zengin adamı’ Bill Gates ve girişim hızlandırma şirketi Y Combinator’ın kurucularından Sam Altman gibi isimler eşlik ediyor. Şirket 2012’den bu yana birçok ünlü yatırımcıdan toplam 42 milyon Dolar yatırım aldı.

Reid Hoffman.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]BNP Paribas, sanal gerçeklik tabanlı bireysel bankacılık uygulaması geliştirdiğini duyurdu.[/inlinetweet] Paris’teki ‘Viva Technology’ fuarında tanıtım yapılması planlanırken uygulama kullanıcıların sanal gerçeklikle banka işlem kayıtlarına ulaşabilmelerini amaçlıyor. Ayrıca emlak satın alma işlemlerinin tüm adımlarını gerçekleştirmelerine de olanak veriyor. Uygulamanın yanı sıra geliştirilen POD isimli kapsül potansiyel alıcıları sanal gerçeklik ile dairelerin içinde gezdiriyor.

İngiltere Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Wallace, 8 Haziran’da yapılacak genel seçimde Muhafazakar Parti’nin seçilmesi durumunda hükümetin sosyal medya şirketlerine içerikler konusunda yaptırım uygulayacağını açıkladı. Facebook’taki içerik kontrolünün yetersizliğine dikkat çeken Wallace, bazı şirketlerin kar amacıyla radikal paylaşımlara göz yumduğunu da ekledi. Başkabakan Theresa May ise katıldığı G7 toplantısında IŞİD ile mücadele için internetteki kontrolü artırmanın önemine işaret etti.

Ukrayna Devlet Güvenlik Servisi, Rusya’nın en büyük arama motoru [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Yandex’in Kiev ve Odessa ofislerine baskın düzenledi.[/inlinetweet] Şirket Ukraynalı kullanıcıların verilerini yasadışı şekilde toplayıp Rus istihbarat servislerine göndermekle suçlanıyor. Ukrayna siber saldırı tehditlerine karşı önlem olarak Yandex’in de aralarında olduğu birçok Rus menşeli şirkete ait web sitesine erişimi yakın zamanda engellemişti.

Hacker’lar 10 binden fazla site ve uygulamada desteklenen çevrimiçi kullanıcı adı / şifre yöneticisi 1Login‘e sızmayı başardı. Yaşanan olay 1Login’in resmi blog sayfası üzerinden kullanıcılara duyuruldu.

İlk defa bir mahkeme Facebook’taki ‘Beğen’ butonunu kullanımını paylaşımları onaylamak olarak yorumladı. İsviçre’de görülen davada bir aktivist hakkında başkası tarafından yazılan karalayıcı yorumları beğenen bir kişi 4 bin 100 Dolarlık cezaya çarptırıldı. Mahkeme, beğenme eyleminin, hakkında yorum yapılan kişinin itibarını zedelediğine karar verdi.

Güvenlik firması Checkpoint kötü amaçlı yazılım içeren düzinelerce Android uygulamasını ortaya çıkardıklarını, bu uygulamalardan birinin de Google Play’de bir yıldır yer aldığını açıkladı. Google’ın durumu öğrenince Play Store’dan hemen kaldırdığı uygulamanın yaklaşık 36 milyon kullanıcıya ulaştığı tahmin ediyor. Judy isimli virüs bulaştığı telefonların reklamlara sahte şekilde tıklayarak uygulama sahibinin haksız gelir elde etmesini sağlıyor.

İşte söz konusu virüs Judy.

Geleneksel stok video arşivlerinin ne kadar pahalı olduğunu ve ancak büyük prodüksiyon şirketleri tarafından karşılanabildiğinin farkındaysanız iyi haberlerimiz var: artık bu durum değişti. ‘Videoblocks‘ isimli web sitesine 149 Dolar’a üye olarak bir yıl boyunca stok arşivinden sınırsız yararlanabilir, sitenin kütüphanesinde yer alan 115 bin adet HD videoya erişmenin yanı sıra üyeler arası satış ağına da komisyon ödemeden dahil olabilirsiniz.

Alkol ile birlikte harcamaların ucunu kaçıranlardansanız ihtiyacınızı karşılayan bir uygulama geliştirildi. iOS ve Android’le uyumlu DrnkPay kredi ve banka kartlarınızı alkolmetreye bağlı bir şekilde çalıştırıyor. İlk olarak kaç bardak içmeyi planladığınızı uygulamaya belirtiyorsunuz. Ardından engellemek istediğiniz ödeme türlerini giriyorsunuz. Örneğin uçuşlar ya da çevrimiçi alışveriş. Herhangi bir ödeme yapmak istediğinizde Bluetooth ile telefonunuza bağlanan alkolmetreye üflüyor ve alkol seviyenizi ölçtürüyorsunuz. Öngördüğünüz limitin üzerinde çıkarsanız kartlarınız geçici olarak engelleniyor. Eğer tüm kartlarınızı engellenmiş olursa DrnkPay’in yardım seçeneği, evinize gidebilmeniz için Uber çağırmanıza izin veriyor.

Çevrimiçi reklamların kaynağını bulmak ya da URL’leri hangi üçüncü şahısların takip ettiğini görmek istiyorsanız artık bunun için bir araç var: ‘WhereGoes?‘. Web sitesi URL’lerin yeniden yönlendirme yollarını detaylı şekilde izlemenizi sağlıyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği