Etiyopya kopya çekilmesin diye interneti kesti

Etiyopya'da lise sınavı sorularının çalınmasından endişe eden yetkililer, ülkedeki tüm vatandaşların internet erişimini kesti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Etiyopya’da çarşamba günü yapılan lise sınavları öncesinde, salı akşamından itibaren internet kesildi. Sınav sorularının çalınmasından endişe eden yetkililer, ülkedeki tüm vatandaşların internet erişimini kesti. Sosyal medya kullanıcıları salı günü saat 19:00’dan itibaren internete giremediklerini belirtirken, Çarşamba sabahı sınavların tamamlanmasının ardından bağlantının yeniden sağlandığı ifade edildi.

Geçtiğimiz yıl aktivistlerin sınav sorularını çaldığını belirten Mohammed Ademo, benzer bir olayın yaşanmaması için son 12 ayda üçüncü kez internetin kesildiğini ifade etti. Google’ın şeffaflık raporunda da 30 Mayıs’tan sonra internet kullanımında ciddi bir düşüş olduğu görülüyor.

Ülkede 2016’nın Haziran ayında da Facebook, Twitter ve Viber gibi servisler, üniversite giriş sınavından önce ‘öğrencilerin dikkatini dağıttığı’ gerekçesiyle engellenmişti. Dünyanın internet kullanıcısı oranı en düşük yerlerinden birisi olan Etiyopya, siyasi sebeplerle interneti engelleyen ilk ülkelerden birisi olmuştu.

Muhalefete izin verilmiyor

Kasım 2015’ten bu yana Etiyopya’da hükumeti protesto eden 500 kişi öldürüldü, reform ve insan hakları ihlallerinin sonlanması gibi talepleri olan binlerce kişi de tutuklandı. Hükumet olağanüstü hal ilan ederken mobil internet servislerini ve sosyal medya ağlarını engelledi. İnternet engellemeleri ülkenin gelişmekte olan ekonomisine milyonlarca Dolar gelir kaybı yaşattı.

Mayıs ayı içinde, bir Etiyopya mahkemesi, muhalefet partisinden Yonatan Tesfaye’yi Facebook’ta hükumeti eleştiren paylaşımlarda bulunduğu için 6,5 yıl hapse mahkum etti.

Geçmişte Cezayir ve Irak’ta da sınavlar öncesinde internet kesilmişti.

Kaynak: Quartz

Etiyopya'da çarşamba günü yapılan lise sınavları öncesinde, salı akşamından itibaren internet kesildi. Sınav sorularının çalınmasından endişe eden yetkililer, ülkedeki tüm vatandaşların internet erişimini engelledi. Sosyal medya kullanıcıları salı günü saat 19:00'dan itibaren internete giremediklerini belirtirken, Çarşamba sabahı sınavların tamamlanmasının ardından bağlantının yeniden sağlandığı ifade edildi. Ülkede geçtiğimiz yıldan bu yana özellikle muhalif hareketleri bastırmak için sık sık internet kesiliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği