Irak sınav için interneti kesti

Irak'ta geçtiğimiz yıl olduğu gibi, lise sınavlarının gerçekleştiği saatlerde, kopya girişimlerinin engellenmesi için tüm ülkede internet erişimi kesildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Irak İletişim Bakanlığı, öğrencilerin sınavda kopya çekmelerini engellemek amacıyla ülke çapında internet bağlantısını kesti. Geçtiğimiz yıl da benzer bir internet kesintisi olmuş ancak herhangi bir Iraklı yetkili konu ile ilgili açıklama yapmamıştı.

Bu yıl internet kesintisi 14, 15 ve 16 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti. Bu tarihler Irak’ta yapılan ortaokul ve lise sınavlarının gerçekleştirildiği tarihe denk geliyor. Geçtiğimiz yıl yapılan kesintinin sebebi anlaşılamamıştı ancak bu yıl da internet kesintisinin sınav tarihleriyle kesişmesi, ülke çapındaki kesintilerin sınavlar sebebiyle gerçekleştiği tezini doğruladı. Daha önceki uygulamada yetkililerden açıklama bekleyen Iraklılar artık kesintilerin sebebini öğrenmiş oldu.

“Anlayışınız için teşekkür ederiz”

Bir Irak internet servis sağlayıcısı, hükumet yetkililerinden aldığı e-postanın içeriğini Facebook üzerinden kullanıcılarıyla paylaştı. Metinde şunlar yazılıydı:

“Değerli müşterilerimiz, İletişim Bakanlığı ve ITPC (Irak Telekomünikasyon ve Posta Şirketi) talimatları gereği, yarın (15.5.2016) saat sabah 05:00 ila 08:00 GMT arasında tüm devrelerin ve internet hizmetinin ITPC tarafından kapatılacağını belirtmek isteriz. Bu süre içerisinde, Irak’ın bütün bölgelerindeki internet bağlantıları kesilecektir. Irak sınırlarında tüm uluslararası ağ geçitleri kapatılacağından, yukarıda belirtilen süre zarfında gerçekleşecek kesintiden, Irak’taki tüm servis sağlayıcıları, VSAT (uydu) operatörleri ve mobil operatörler etkilenecektir. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler anlayışınız için teşekkür ederiz.”

Gelecekte yapılacak kesintilerin provası

Arap ülkelerinde medya hukuku ve gelişimi üzerine faaliyet gösteren SMEX, Akamai ve Dyn gibi büyük içerik iletim ağlarının da bahsedilen tarihlerde Irak’taki sunuculara ulaşamadığını ifade etti. Irak hükumetinin sadece bir lise sınavı için bu şekilde tüm ülkenin internetini kesebilmesi, gelecekte ortaya çıkacak Arap Baharı gibi protestolarda benzer uygulamaların kolaylıkla yapılabileceğinin bir göstergesi olarak algılanıyor.

Irak hükumeti, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da lise sınavlarının olduğu günlerde tüm ülkedeki internet bağlantısını kesti. Öğrencilerin kopya çekmesini engellemek amacıyla yapıldığı düşünülen kesintinin gelecekte yapılacak 'siyasi' kesintilerin provası olduğu iddia ediliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği