Uber’in yüz milyonlarca Dolar’lık kaybı

Geçtiğimiz yıl her çeyrekte neredeyse iki kat büyüyen Uber'in bu yılın ikinci çeyreğinde 750, üçüncü çeyreğinde ise 800 milyon Dolar kaybettiği belirtiliyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber bu yılın üçüncü çeyreğinde, Çin’deki çalışmalarını, Çinli rakibi Didi Chuxing’e devretmişti. Böylece geçmişte Çin’de 2 milyar Dolar kaybeden Uber, kayıplarını azaltmayı başardı. Ancak bu durum şirketin üçüncü çeyrekte para kaybını engellemesi için yeterli olmadı. The Information’ın yayınladığı rapora göre Uber bu çeyrekte yaklaşık 800 milyon Dolar kaybetti.

Bir önceki çeyrekte 750 milyon Dolar kayıpla, geçtiğimiz yıla göre yüzde 34 küçülen Uber, üçüncü çeyrekteki hamlesiyle küçülmeyi biraz olsun durdursa da yine de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25’lik bir kayıp yaşadı. Çin’e yaptığı yatırımlardan neredeyse hiçbir geri dönüş alamayan Uber’in ülkeden çekilmesi, finansal anlamda olumlu bir gelişme olarak yorumlandı.

Büyüme rakamları aslında bir illüzyon mu?

Bu yılın ilk çeyreğinde 5,4 milyar Dolar brüt değere ulaşan Uber, ikinci çeyrekte yüzde 8 gerileyerek 5 milyar Dolar üzerinden değerlendirildi. Geçtiğimiz yıl neredeyse her çeyrekte iki kat büyüyen şirket artık bu büyümeyi devam ettiremiyor. Ancak Uber’in sürücü ücretlerini dışarıda bırakarak hesapladığı net gelir yavaş da olsa büyümeye devam ederek 1,7 milyar Dolar’a ulaştı.

ABD pazarında Lyft ile yarış içinde olan ve benzer fiyatlar sunmak için zarar etmeyi göze alan Uber’in yıllık 100 milyon dolar kaybettiği ifade ediliyor. Ancak Uber’in San Francisco’daki yönetim merkezinin masraflarını hesaba katmadan aktardığı rakamlara göre şirket ABD’de kar ediyor. Uber, Fortune’un finansal konular üzerine yönelttiği soruları yanıtlamayı reddetti.

Madrid’e Tesla ile giriş yapacak

Öte yandan şirket, Çin’den çıktıktan sonra diğer ülkeler üzerine yoğunlaşmaya başladı. Daha önce İspanya’nın başkenti Madrid’de lisanssız sürücüleri sebebiyle, taksicilerle haksız rekabette bulunduğu için yasaklanan Uber, şehre Tesla araçlarla geri dönmeye hazırlanıyor. 2017’nin Mart ayında yasağı kaldırılacak olan şirket, uzun süredir hava kirliliği ile boğuşan Madrid’de elektrikli araçlar kullanarak yerel halkın ve yöneticilerin onayını almak istiyor. Madrid’deki Tesla araçlar Uber’in premium servisi UberONE üzerinden kullanıma sunulacak.

Daha önce de Portekiz’de ve Birleşik Krallık’ta elektrikli araçlarla hizmet vermeye başlayan Uber, özellikle Londra’daki hava kirliliğiyle mücadele konusunda aktif şekilde rol almak istediğini ifade etmişti.

Kaynak: FortuneThe Verge

Geçtiğimiz yıl her çeyrekte neredeyse iki kat büyüyen Uber'in, Bloomberg'in raporuna göre bu yılın ikinci çeyreğinde 750 milyon Dolar, The Information'ın raporuna göre ise bu yılın üçüncü çeyreğinde 800 milyon Dolar kaybettiği belirtiliyor. Özellikle Çin pazarında harcanan paralardan herhangi bir dönüş alamayan ve en sonunda pazardaki çalışmalarını rakibi Didi Chuxing'e devreden Uber, bu sayede üçüncü çeyrekteki kayıplarını biraz olsun yavaşlattı. Ayrıca ABD'de kar ettiğini iddia eden Uber'in, San Francisco'daki yönetim merkezinin giderlerini masraflara dahil etmediği, bu rakamlarla birlikte karlılığın da ortadan kalktığı belirtiliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği