Sony, Japonya’da Uber’e rakip bir hizmet tanıttı

Japon elektronik devi Sony, Tokyo'da 10 bin araçla hizmet verecek taksi çağırma servisi S.Ride'ı kullanıma sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sony geçtiğimiz yıl Japonya’da taksi çağırma sektörüne gireceğini açıklamıştı ve sözünü tutarak geçtiğimiz günlerde S.Ride adlı servisini Tokyo’da kullanıma sundu.

İlk kez CNET tarafından haberleştirilen bu servis Sony, şirketin ödeme servisi ve beş adet lisanslı taksi şirketinin ortaklığı ile kullanıma sunuldu. Japonya’da sivil araçlarla taksi hizmeti vermek yasal olmadığı için Sony’nin servisi de lisanslı taksilerle müşterileri buluşturan bir servis geliştirdi. Elektronik devi daha önce ödeme alanında arz talep dengesi için yapay zekadan faydalanmıştı. Şirketin ödeme servisi QR taramaları ya da Uber tarzı kredi kart kullanımı gibi yöntemleri destekliyor.

Taksi çağırma sektörü kalabalık

Hepsi bir araya gelince S.Ride Tokyo’da toplam 10 bin lisanslı taksi ile hizmet sunduğunu belirtiyor. Şirketin en büyük rakibi ise Toyota tarafından desteklenen JapanTaxi. JapanTaxi 50 bin araçla hizmet verdiğini söylüyor. Diğer rakipler arasında sohbet uygulaması Line’ın uzun süredir kullanımda olan taksi çağırma hizmeti, taksi şirketleriyle anlaşma imzalamaya çalışan Uber ve Uber’e de yatırım yapan Softbank ile birlikte çalışan Çinli Didi Chuxing yer alıyor. Lyft’in yatırımcısı Rakuten de Japonya’da önemli bir marka ve Lyft Japonya’da hizmet vermekle ilgilendiğini söylemişti ama şirket henüz bunun için bir girişimde bulunmadı.

Bir Sony sözcüsü CNET’e, SRide’ın yurt dışına açılma planı bulunmadığını söyledi.

Kaynak: TechCrunch

Sony geçtiğimiz yıl Japonya'da taksi çağırma sektöründe gireceğini açıklamıştı ve sözünü tutarak geçtiğimiz günlerde S.Ride adlı servisini Tokyo'da kullanıma sundu. S.Ride Sony, şirketin ödeme servisi ve beş adet lisanslı taksi şirketinin ortaklığı ile kullanıma sunuldu. Japonya'da sivil araçlarla taksi hizmeti vermek yasal olmadığı için Sony'nin servisi de lisanslı taksilerle müşterileri buluşturan bir servis geliştirdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği