Fransa’nın kendi Uber’i: Le Taxi

Fransa'da taksicilerin Uber'den şikayetçi olması üzerine, devlet destekli yeni taksi çağırma uygulaması Le Taxi hizmete giriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransızlar Uber‘den nefret ediyor. Yani, en azından Fransız taksiciler ve Fransa hükumeti. Geçtiğimiz yıl, Uber’i protesto etmek amacıyla Paris ve Lyon şehirlerinde taksici sendikaları geniş çaplı eylemler düzenlemişti.

Şimdi de Fransa Uber’e rakip olarak, ‘Le Taxi‘ adında yeni bir servisi hizmete sunuyor.

Le Taxi

Le Taxi, aynı Uber gibi, taksi sürücülerini yolcularla buluşturan ve tüm taksicileri birbirine bağlayan bir uygulama. Ancak uygulamada şimdilik çok fazla kural ve standart bulunmuyor, daha çok bazı özelliklerin bir araya toplanmasıyla oluşmuş gibi duruyor.

Uygulamada Uber’deki gibi müşterilerin konumu taksicilere iletiliyor ve taksici müşterinin olduğu yere geliyor. Ancak Fransız taksiciler genellikle nakit ödeme almak istedikleri için internet üzerinden otomatik ödeme yapma seçeneği bulunmuyor.

Bu uygulama Uber’e karşı olabildiğince ‘Fransız’ bir hamle. Uygulamanın web sitesi bile Fransızca dışında başka bir dili desteklemiyor.

Hükumet mevcut taksi topluluklarını bir araya getirerek ve teknolojiyi daha akıllı bir şekilde kullanarak Uber’e uygun bir alternatif sağlamayı amaçlıyor.

Yeni bir fikir değil

Bu strateji dünyanın farklı noktalarında da uygulanıyor. Geçtiğimiz dönemde Güney Kore’de devletten izin almadan çalışmaya başlayan Uber, ruhsatsız bir taksi hizmeti olarak görüldü. Şirketin CEO’su Travis Kalanick ruhsatsız şirket işletmek suçuyla yargılandı. Hatta Uber sürücülerini devlete ihbar eden kişilere 900 dolara kadar ödül teklif edildi.

Neticede Güney Kore yönetimi şu anda Seul’de bir Uber alternatifini kullanıma sunmak için çalışıyor. Bu ay içinde şehirde yeni uygulama tabanlı taksi çağırma servisi için denemeler başlayacak.

Güney Kore’nin kendi Uber servisi ya da Fransa’nın devlet destekli Le Taxi uygulamasının ne kadar başarılı olduğunu görmek için beklememiz gerekecek. Her kim kazanırsa kazansın, Uber’in tüm dünyadaki en büyük rakibinin devletler olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kaynak: The Memo 

Fransız taksiciler Uber'in gelip müşterilerini çalmasından oldukça rahatsız olmuş ve ülkede geniş çaplı eylemler düzenlemişti. Fransız hükumeti de taksicilerin çağrısını cevapsız bırakmadı ve ülkedeki taksicileri birbirine bağlayan ve internet üzerinden taksi çağırmayı sağlayan Le Taxi uygulamasını geliştirdi. Uygulama Uber'de olduğu gibi müşterinin konumunu taksiciye göndermesini sağlıyor ancak ödemelerin nakit olarak yapılması gerekiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği