Kia Fikir Festivali’nden geleceğin otomotiv dünyasına ait fikirler

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Kia Fikir Festivali, Güney Koreli mühendislerin geleceğin otomotiv dünyasına dair fikirlerini sunmaları için fırsat oluşturdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Kia Fikir Festivali, Güney Koreli mühendislerin geleceğin otomotiv dünyasına dair fikirlerini sunmaları için fırsat oluşturdu. Bu yılki festivalde de hem çılgınca hem de dahice fikirler gördük. Bu fikirlerden birçoğunu satın alacağınız bir sonraki araçta görmeniz mümkün. İşte festivalden detaylar;

Robot emniyet kemerleri

Eğer araç kullanıyorsanız, emniyet kemeri takma alışkanlığınız muhakkak olmalı. Fakat ne yazık ki milyonlarca insan hala kemer takmayı unutabiliyor. Thinker Belt’in başlangıç noktası da tam olarak bu. Thinker Belt, koltuğa oturduğunuz an kemer takmanızı hatırlatan otomatik bir kemer ‘rehberi’. Bu sistemin bir artısı da, hareket problemi olan insanların kemerinin omuzlarının üzerinden geçirilmesine yardımcı olması.

Sanal çocuklar tarafından kafası ütülenen taksiciler

Birçok ülkede olduğu gibi, Seul’deki taksi şoförleri de hız yapma konusunda kötü şöhretli olarak anılıyor. Bu duruma engel olmak isteyen bir grup mühendis, Hyundai Smile Taxi konseptini oluşturdu. Bu, insanların arabayı çalmış gibi kullanmasını engellemek için oyunlaştırılmış bir konsept. Hyundai Smile Taxi, aracınızın içindeki ekranı bir sürüş rehberine çeviriyor. Eğer arabayı düzgün kullanırsınız, ‘para’ ile ödüllendiriliyorsunuz. Böylece her araç sürdüğünüzde para biriktirmiş oluyorsunuz.

Sanki GTA’da araba sürüyormuş gibi hızlandığınız anda yukarıdaki fotoğrafta görülen çizgi karakter tarafından azarlanacaksınız. Happy Taxi’nin mucitleri The Memo’ya yaptığı açıklamada, “Çocuk sesi insanın içine dokunan bir şey.” dedi.

Ghostbusters’tan ilham alan Dust Busters

Eğer araçlar kendi kendilerini sürecekse neden kendi kendilerini temizlemesinler? Kült film Ghostbusters’tan (Hayalet Avcıları) ilham alan Dust Busters, otonom şekilde temizlik yapan Roomba’ya benziyor. Dust Buster, aracın kaportasında duruyor ve araç geceleri park halindeyken kendi kendine temizlik yapmaya başlıyor. Siz de sabah uyandığınızda pırıl pırıl bir motorla karşılaşıyorsunuz.

Arabaların içini ferahlatan Fluidic Space

Giderek daha fazla araç elektrikli hale geldiği için, araçların içinin de hızlı şekilde değişmesini beklemek yanlış olmaz. Ön tarafta hantal bir motora ihtiyaç olmadığı gibi orta tarafta da vites kutusuna gerek duyulmayacak. Mühendisler de ortaya çıkan bu boşlukları değerlendirmek için yaratıcı fikirler geliştiriyor.

Fluidic Space, aracınızın zeminini kaplayan kauçuk uçlu çubuklardan oluşuyor. Bu çubuklar ihtiyacınıza göre kullanılabiliyor. Parçalar yukarı ya da aşağı hareket edebiliyor. Böylece ne taşırsanız taşıyın yuvarlanmasını önlemiş oluyorsunuz. İsterseniz üstünde uyuyabilirsiniz bile.

Sağır sürücülerin sesi Sympony

Girişimlerden birinin amacı da sağır sürücülerin işini kolaylaştırmak. Sympony, ambulans sesi ve farklı renklerdeki flaşları tespit ederek sağır sürücülere uyarı gönderiyor. Sistem, insan sesini aracın içindeki ekranda gösterilen işaret diline çevirebiliyor. Ayrıca, ekrandaki işaret dilini insan sesine dönüştürebiliyor. Yarışmanın kazananı ise, birçok teknolojiyi bir araya getiren bir ürün geliştirerek sağır sürücüler için çok büyük kolaylık sağlayan Sympony ekibi oldu.

Kaynak: The Memo

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Kia Fikir Festivali, Güney Koreli mühendislerin geleceğin otomotiv dünyasına dair fikirlerini sunmaları için fırsat oluşturdu. Bu yılki festivalde, koltuğa oturur oturmaz kemer takılmasını hatırlatan Thinker Belt adlı robot kemer, şoförlerin hız yapmasını engellemek için oyunlaştırılan Hyundai Smile Taxi konsepti, adını Ghostbusters'tan alan Dust Busters adlı otonom temizlik cihazı, araçların içini ferahlatan Fluidic Space ve sağır sürücülerin işini kolaylaştırmayı amaçlayan Sympony var. Yarışmanın kazananı ise Sympony oldu. Sympony, ambulans sesi ve farklı renklerdeki flaşları tespit ederek sağır sürücülere uyarı gönderiyor. Sistem, insan sesini aracın içindeki ekranda gösterilen işaret diline çevirebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği