Haftanın Özeti: 156

16 - 22 Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Panama Belgeleri‘ni Malta’daki yolsuzluk araştırmasıyla ilişkilendiren [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Gazeteci Daphne Caruana Galizia, aracına yerleştirilen bombayla öldürüldü.[/inlinetweet] Ülkedeki tüm gazetelerin tamamından daha fazla okunma sayısına sahip bir blogu bulunan Caruna Galizia, ‘tek başına WikiLeaks’ olarak adlandırılıyordu. Gazetecinin blog yazıları, ülkedeki yolsuzlukları gün yüzüne çıkararak toplumun bu durumdan haberdar olmasını sağlıyordu.

Endonezya Süper Ligi takımları Persela ve Semen Padang arasında gerçekleşen karşılaşma sırasında Persela takımının kalecisi Choirul Huda, takım arkadaşı Ramon Rodrigues ile çarpıştıktan sonra bilincini kaybetti. Hastaneye kaldırılan 38 yaşındaki kaleci yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

https://www.youtube.com/watch?v=oiB96dJIgIQ

İspanya’nın Kuzeyi ve Portekiz’de çıkan orman yangınlarında 35 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Yaklaşık 500 yangının ihbar edildiği Portekiz’de afetten etkilenen bölgelerde olağanüstü hal ilan edildi. 90 adet yangının ihbar edildiği İspanya’da bir otomobil fabrikası geçici olarak kapatıldı.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Ophelia Kasırgası İspanya ve Portekiz’in ardından rotasını Britanya adalarına çevirdi.[/inlinetweet] İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Galler’i vuran kasırgada şimdiye kadar 2 kişi hayatını kaybetti, yüz binlerce ev ve işyerinde elektrikler kesildi. Şiddetli rüzgar sonucu uçan çatılar ve elektrik kabloları yolların kapanmasına sebep olurken halk gerekli olmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyarıldı.

Bir zamanlar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e akıl hocalığı yapmış olan Rus Siyasetçi Anatoly Sobchak’ın kızı Gazeteci Ksenia Sobchak, önümüzdeki Mart ayında yapılması planlanan başkanlık seçimlerinde aday olacağını açıkladı. Sobchak son 17 yılda büyüyen yeni neslin farklı bir Rusya görmek istediğini ve bu sebeple aday olduğunu söylediyse de analistler bu hamlenin muhalefeti bölmek isteyen Kremlin tarafından desteklendiğini düşünüyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook Oxford Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada şirketin 2000 yılında çıkardığı ‘Power Mac G4 Cube’ modelinin başarısızlığı sonucunda Steve Jobs’tan öğrendiklerini paylaştı. Büyük beklentilere rağmen beklenen ilgiyi görmemesi üzerine bir yıl dolmadan Jobs’un ürünü rafa kaldırmaya karar verdiğini anlatan Cook, bu süreçte doğru ve yanlışı kabul etmede dürüstlüğün önemini ve değişime açık olmanın gerekliliğini öğrendiğini belirtti.

Bu hafta bir drone, Kanada/Québec‘teki Jean Lesage Uluslararası Havalimanı’na inmekte olan yolcu uçağının kanadına çarptı. Skyjet firmasına ait çift motorlu uçaktaki altı yolcu ve iki mürettebattan yaralanan kimse olmadı, uçaksa hafif hasar gördü. Drone’lar ve uçaklar arasındaki karşılaşmalar giderek artarken olayın kayıtlı ilk çarpışma olduğu tahmin ediliyor.

Çin’de yer alan Wolong National Nature Reserve adlı doğa koruma alanındaki [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Shenshuping Üreme Merkezi’nde 36 panda yavrusu dünyaya geldi.[/inlinetweet] Böylece pandalar ‘tehlikede’ kategorisinden çıkartılıp ‘hassas türler’ kategorisine dahil edildi.

Ünlü motosiklet markası [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Harley-Davidson’da işler iyi gitmiyor.[/inlinetweet] Son birkaç yılı zorlu geçiren şirketin temel sorunlarından biri gençlerin artık Harley-Davidson satın almaya ilgi duymaması. Şirket gençlerin yanı sıra kadınlar, azınlıklar ve şehirlilere de hitap etmeye çalışıyorsa da kar kaybı yaşamaya devam ediyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde şirketin gelirinde yüzde 9 düşüş gözlendi.

Motosiklet bayilerine bu yıl içinde yaptığı satış ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 6-8 arasında azaldı.

İskoçya, Kanada ve Finlandiya’nın ardından [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]’Vatandaşlık Maaşı’ (UBI) bir ABD şehrinde de denenecek.[/inlinetweet] Belirli bir bölgedeki vatandaşlara, gelir seviyesi ya da istihdam durumu gözetilmeden sabit bir maaş verilmesini öngören bu kavramın vatandaşların refah seviyesini yükseltmesi hedefleniyor. 2018’in Ağustos ayından itibaren 100 vatandaşa aylık 500 Dolar vatandaşlık maaşı bağlamayı düşünen yönetim, bu işlem için gerekli kaynağı Silikon Vadisi’nin dev şirketlerinden sağlayacak.

Stockton Belediye Başkanı Michael Tubbs

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

  • Station güzel bir programa benziyor, win8’de çalıştıramadım ama internette hakkında pek bilgi de göremedim açıkçası. yapımcısı kimdir nedir bilinmez.

  • Orhan Pamuk’un da Kara Kitap’ı yazarken Ishiguro ile benzer bir şekilde kendini eve kapattığını okumuştum.
    Netflix ise (madem bu kadar bütçe ayırmış) umarım Scorsese yerine (veya kadar) yeni yeteneklere destek olur. Elinde çok sağlam senaryolarla bekleyen bir sürü insan olduğuna eminim. Scorsese ve benzerleri iyi filmler çekseler de sinema endüstrisine artık katkı sağlamıyorlar. Köşebaşlarini tutanlardan her zaman korkarım. Diyeceğim umarım Netflix klasik bir stüdyo gibi davranmaz. Son dönemde izlediğim bağımsız olmayan herhangi bir filmden hiç bir keyif almayan birisi olarak söylüyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği