Haftanın Özeti: 156

16 - 22 Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Polis sıradan vatandaşları suç araştırmalarına dahil etmek isterse ne yapması gerekir? Görünüşe göre bu işi bir oyuna çevirip yardım edenlere puan vermesi yeterli. En azından Hollanda polisinin fikri bu yönde. Yeni geliştirilen Pokemon Go benzeri uygulama Automon sayesinde Hollandalı vatandaşlar sokaklarda çalıntı arabaları arayıp, sonuçları polise bildirebilecek. Polise en çok yardım eden en çok puanı toplayacak.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Aircon Watch, birkaç dakika içinde vücudunuzu serinletebilen ya da ısıtabilen ilk kol saati.[/inlinetweet] Aircon Watch’un çalışma prensibi bileğimize sıcak ya da soğuk titreşimler göndererek sinir sistemimizin beynimize gönderdiği mesajı değiştirmek üstüne kurulu. Böylece, vücudumuz ısıyı daha çok fark ediyor ve algılarımız sabitleniyor. Saatin satış fiyatının 129 Dolar olması planlanıyor fakat siz şimdiden Indiegogo’daki kampanyayla 79 Dolar karşılığında Aircon Watch sahibi olabilirsiniz.

Alphabet şirketlerinden [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Sidewalk Labs, Toronto’nun sahil kıyısında bir ‘gelecek şehri‘ inşa edecek.[/inlinetweet] İşbirliği kapsamında, şehrin doğu tarafındaki sahil şeridini ‘Quayside’ adı verilen yüksek teknolojili bir şehre dönüştürülecek.

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi, yumuşak çimentolu kompozit (EDCC) olarak bilinen bir malzeme kullanarak deprem felaketine karşı önemli bir girişimde bulundu. Laboratuvar testlerinde, 10 milimetre kalınlığında bir EDCC normal bir duvara püskürtüldü. Daha sonra duvara 9,0 – 9,1 şiddetinde sarsıntılar verildi. Duvarın EDCC uygulanmayan kısımları çökerken uygulanan kısımlar yıkılmadan kalabildi.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Florida merkezli Arkup adlı şirket, yüzen lüks evler konsepti geliştirdi.[/inlinetweet] Hem güneş hem elektrik enerjisiyle çalışan 30 kilowatt’lık iticilere sahip bu lüks evler suda hareket edebilmelerini ve sabitlenebilmelerini sağlayan hidrolik ayaklara sahip. Yüzen evin hidrolik ayakları sudan yaklaşık 6 metre yukarı yükselebiliyor. Evde 4G, uydu televizyon, Wi-Fi ve yüksek frekanslı bir radyonun bulunduğu gömülü bir iletişim sistemi var. Ayrıca 136 beygir gücündeki ikili elektrikli iticileri 360 derecelik dönüş yapılmasına imkan sağlıyor.

Bir süredir lüks devriye araçları, otonom drone’lar ve robot görevli kullanan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Dubai Polisi yakın zamanda Hoverbike kullanarak göklerden denetleme yapacak.[/inlinetweet] Hoverbike‘lar, acil müdahale gerektiren durumlarda kullanılacak. Böylece polis yetkilileri sıkışık trafiğe girmek durumunda kalmayacak.

Alman şirket Gulas’ın elektrikli bisikleti Pi1, bir bisikletin tasarımıyla hafif bir motosikletin güç ve hızını birleştiriyor. Geleneksel elektrikli bisiklet konseptinin ötesine geçen Pi1’ın temel modeli 8 bin Watt’lık bir motora sahip ve saatte 115 kilometre hızın üstüne çıkıyor. Pedalları jeneratöre bağlanan aracın, arka tekerleği motor tarafından çalıştırılıyor ve motoru da pedalların hızı kontrol ediyor.

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Kia Fikir Festivali, Güney Koreli mühendislerin geleceğin otomotiv dünyasına dair fikirlerini sunmaları için fırsat oluşturdu. Bu yılki festivalde, koltuğa oturur oturmaz kemer takılmasını hatırlatan Thinker Belt adlı robot kemer, şoförlerin hız yapmasını engellemek için oyunlaştırılan Hyundai Smile Taxi konsepti, adını Ghostbusters’tan alan Dust Busters adlı otonom temizlik cihazı, araçların içini ferahlatan Fluidic Space ve sağır sürücülerin işini kolaylaştırmayı amaçlayan Sympony var. Yarışmanın kazananıysa Sympony oldu

Elektrikli araçların da tıpkı petrollü araçlar gibi ihtiyaç anında kolayca şarj edilmesini sağlayacak bir sistem, elektrikli araçların yaygınlaşmasına önemli bir katkı sağlayabilir. Buradan hareket eden Amazon, elektrikli araçlar hareket halindeyken tepesine konarak bataryasını şarj eden drone patentini aldı. Böylece aracı şarj etmek için bir istasyona girip beklemeye gerek kalmayacak.

Elektrikli araçları için Polestar markasını kullanmayı planlayan Volvo, serinin ilk modelini 17 Ekim’de tanıttı. Üç elektrikli ve onları destekleyen bir geleneksel motorun eşsiz kombinasyonuna sahip araç, 150 km elektrikli menziliyle üstün performans garantisi veriyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Toyota konuşabilen yapay zekayla donattığı araçlarını 2020’de denemeyi planlıyor.[/inlinetweet] Bu testlerde kullanılacak araç, Toyota’nın CES 2017’de tanıttığı Toyota Concept-i olacak. Concept-i, sürücüyle iletişim kurabilen Yui adında bir yapay zekayı da barındırıyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

  • Station güzel bir programa benziyor, win8’de çalıştıramadım ama internette hakkında pek bilgi de göremedim açıkçası. yapımcısı kimdir nedir bilinmez.

  • Orhan Pamuk’un da Kara Kitap’ı yazarken Ishiguro ile benzer bir şekilde kendini eve kapattığını okumuştum.
    Netflix ise (madem bu kadar bütçe ayırmış) umarım Scorsese yerine (veya kadar) yeni yeteneklere destek olur. Elinde çok sağlam senaryolarla bekleyen bir sürü insan olduğuna eminim. Scorsese ve benzerleri iyi filmler çekseler de sinema endüstrisine artık katkı sağlamıyorlar. Köşebaşlarini tutanlardan her zaman korkarım. Diyeceğim umarım Netflix klasik bir stüdyo gibi davranmaz. Son dönemde izlediğim bağımsız olmayan herhangi bir filmden hiç bir keyif almayan birisi olarak söylüyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği