Amazon dronları aracınızı kullanırken şarj edecek

Amazon, elektrikli araçlar hareket halindeyken onlara bağlanarak aracın bataryasını şarj eden dronların patentini aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elektrikli araçların yaygınlaşmasının önündeki en büyük iki engel: sürücülerin menzil endişesi ve şarj istasyonu altyapısının yetersizliği. Elektrikli araçların da tıpkı petrollü araçlar gibi ihtiyaç anında kolayca şarj edilmesini sağlayacak bir sistem, elektrikli araçların yaygınlaşmasına önemli bir katkı sağlayabilir. Buradan hareket eden Amazon, elektrikli araçlar hareket halindeyken onlara bağlanarak aracın bataryasını şarj eden dronların patentini aldı. Böylece aracı şarj etmek için bir istasyona girip beklemeye gerek kalmayacak.

Bazen vaktinde iniş yapamayan uçaklara diğer uçaklar aracılığıyla yapılan yakıt ikmalinden pek bir farkı bulunmayan yeni sistem, sürücünün keyfini hiç bozmadan seyahat etmesine imkan verecek. Aracın yakıt verilerini depolayan bir merkezden gelen ‘düşük pil gücü’ uyarısıyla yakındaki bir dron harekete geçip, aracın tavanına iniş yapacak ve burada bulunan bir şarj girişini kullanarak aracı şarj edebilecek.

Abonelik sistemiyle otomatik hale gelebilir

Amazon Prime aboneliği benzeri bir üyelik sistemiyle bu sistem devreye sokulursa, belki de şoför herhangi bir komut vermeden araç kendi şarj ihtiyacını merkeze gönderip bir dron çağırabilir.

Bu yeni sistem için yaptığı patent başvurusu onaylanan Amazon, yollarda yeterince dronu hazır olarak bekletirse elektrikli araçların yaygınlaşması konusunda yap-bozun en önemli parçalarından birini tamamlamış olacak.

Elektrikli araç satın almaya en yatkın kesim olarak düşünülen genç ve yüksek gelirli nüfusla Amazon.com aracılığıyla yakın ilişkiler kuran şirket, hedef kitlesini iyi tanıyor. Araç satın alacak olan gençlerin elektrikli araçlara yönlendirilmesi hem Amazon hem de elektrikli araç satıcıları için faydalı olacaktır.

Kaynak: GreenTechMedia

Elektrikli araçların da tıpkı petrollü araçlar gibi ihtiyaç anında kolayca şarj edilmesini sağlayacak bir sistem, elektrikli araçların yaygınlaşmasına önemli bir katkı sağlayabilir. Buradan hareket eden Amazon, elektrikli araçlar hareket halindeyken onlara bağlanarak aracın bataryasını şarj eden dronların patentini aldı. Böylece aracı şarj etmek için bir istasyona girip beklemeye gerek kalmayacak. Aracın yakıt verilerini depolayan bir merkezden gelen 'düşük pil gücü' uyarısıyla yakındaki bir dron harekete geçip, aracın tavanına iniş yapacak ve burada bulunan bir şarj girişini kullanarak aracı şarj edebilecek.

1 Yorum

  • Bence kablosuz araç şarjları cep telefonlarında yaygınlaştıkça gelişip arabalara da gelecektir. Hybrit gibi şarjı hiç bitmeyen havadan şarj olan araçlar göreceğiz bence…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği