Çin, dünyanın en büyük elektrikli araç şarj ağını kurdu

Çok yakında, Çin'de elektrikli araç kullanmak çok daha kolay olacak. Ülkede 167 bin adet şarj istasyonundan oluşan ağın kurulumu tamamlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çok yakında, Çin’de elektrikli araç kullanmak çok daha kolay olacak. Ülkede 167 bin adet şarj istasyonundan oluşan ağın kurulumu tamamlandı. Çoğu elektrikli aracın menzilinin 300-400 km arasında olduğu düşünüldüğünde, Çin kadar büyük bir ülkede bu hamlenin ne kadar önemli olduğu daha fazla ortaya çıkıyor.

People’s Daily gazetesinin haberine göre devlet, ülkedeki 17 farklı şarj istasyonu işletmecisiyle iş birliği yaparak her gün, saatte 1 milyon kilowatt enerji sunuyor. Kullanıcılar ödemeyi de bu sistem dahilinde gerçekleştirebiliyor. Çin bugüne kadar dünyanın en büyük elektrikli araç şarj ağını kurarak bu alanda liderliği ele geçirdi.

Ülkenin 9,6 milyon kilometrekarelik yüzölçümü ve 1,37 milyarlık nüfusu göz önüne alındığında bunun bir ihtiyaç olduğunu anlamak çok zor değil. Petrollü araçlar Çin’de büyük şehir merkezlerini zararlı gazlarla kaplarken, elektrikli araçların yayılmasının önündeki en büyük engel olarak görülen menzil sorununu aşabilmek Çin için oldukça önemliydi.

Petrollü araç üretimi de yasaklanacak

Çin elektrikli araçları yaygınlaştırma konusunda iddialı. Şarj istasyonu ağının yanı sıra ülkede petrollü araçların da kullanımının yasaklanması hedefleniyor. Fransa, Almanya ve Norveç gibi Avrupa ülkelerinin ardından Çin’in de böyle bir hamleye imza atması çok da şaşırtıcı değil. Ancak dünyanın en büyük petrollü araç üreticisi olarak Çin’in böyle bir karar alması piyasalarda dengeyi değiştirebilir. Geçtiğimiz yıl 28 milyon adet araç üreten Çin sektörün yükünün yaklaşık üçte birini tek başına çekiyor.

Petrollü araç üretimi ve satışının yasaklanacağı tarih net olarak ifade edilmezken, 2025’e kadar, satılan araçların beşte birinin elektrikli olması hedeflerden biri. Bir diğer hedef de ülkedeki üreticilerin önümüzdeki yıl üreteceği araçların en az yüzde 8’inin elektrikli olması yönünde. Bu oranın 2020’de yüzde 12’ye çıkarılması talep ediliyor.

Şu anda ABD’nin ardından dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi konumunda olan Çin, bu düzenlemelerle birlikte petrol masraflarını da azaltmayı amaçlıyor. Elektrikli araçların ihtiyaç duyacağı enerji ise ülkenin güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi santrallerine yaptığı yatırımlarla karşılanabilir.

Kaynak: 24/7 Wall St., BBC

Çok yakında, Çin'de elektrikli araç kullanmak çok daha kolay olacak. Ülkede 167 bin adet şarj istasyonundan oluşan ağın kurulumu tamamlandı. Çoğu elektrikli aracın menzilinin 300-400 km arasında olduğu düşünüldüğünde, Çin kadar büyük bir ülkede bu hamlenin ne kadar önemli olduğu daha fazla ortaya çıkıyor. Şarj istasyonu ağının yanı sıra ülkede petrollü araçların da kullanımının yasaklanması hedefleniyor. Dünyanın en büyük petrollü araç üreticisi olarak Çin'in böyle bir karar alması piyasalarda dengeyi değiştirebilir.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği