Çin güneş enerjisine yatırım yapmaya devam ediyor

Çin güneş enerjisine yatırım yapmaya devam ediyor. Son gelen haberlere göre ülkede dünyanın en büyük yüzen güneş tarlası inşa ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güneş enerjisi verimliliğinde rekor Japonya’nın, en yüksek yatırım ise Çin’in. Yatırımların devam edeceğini müjdeleyen haberlere de bir yenisi daha eklendi: Çin dünyanın en büyük yüzen güneş tarlası inşa ediyor.

Çin’in Huainan kentinde, bir zamanlar madencilik yapılan bir alanda şu an yüzen güneş panelleri bulunuyor. Bu yüzen ‘güneş enerji tesisi’ Anhui eyaletinin güneyine denk gelen ve kömür zengini olarak bilinen bir alanda bulunuyor. Yağışlı hava nedeniyle sular altına kalan alanda su derinliği 4-10 metre arasında değişmekle beraber, Çin hükumeti de toprakların sürdürülebilirliğini devam ettirebilecek bir çözüm buldu: ülke Çin’in en büyük akıllı elektrik devre şirketi Sungrow sayesinde güneş enerjisinden faydalanmaya başladı. 40 megavatlık tesis (oldukça iyi bir miktar), Hindistan ve Avustralya‘daki diğer yüzen güneş tarlalarını geride bırakarak ‘dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi tesisi’ unvanını aldı.

Panellerin her ikisi de Sungrow tarafından santralin durumuna özel olarak yerleştirilmek üzere geliştirilmiş, yüksek neme dayanıklı bir kutu sistemiyle ile bağlandı. Güneş panellerinin suya yerleştirilmesi ile yüzeydeki serin hava, panellerin aşırı ısınma riskini ve performansın düşmesini engelliyor.

Kötü şöhret onarılıyor

Yerel bir hükumet yetkilisi, “Huainan’daki tesis sadece alanı başarılı bir şekilde kullanarak araziye olan talebi azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda yüzeyi soğutarak alandaki verimi artırıyor” şeklinde konuştu. Dolayısıyla gelen haberler, ülkenin enerji tüketimi konusundaki kötü şöhretini onarmasına yardımcı olmaya devam ediyor.

Kaynak: Designboom

Güneş enerjisi verimliliğinde rekor Japonya'nın, en yüksek yatırım ise Çin'in. Yatırımların devam edeceğini müjdeleyen haberlere de bir yenisi daha eklendi: Çin dünyanın en büyük yüzen güneş tarlasını inşa ediyor. Hindistan ve Avustralya'daki diğer yüzen güneş tarlalarını geride bırakarak 'dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi tesisi' unvanını alan tesis için, Çin'in en büyük akıllı elektrik devre şirketi Sungrow özel bir sistem geliştirdi.

3 Yorum

  • Dünya güneş enerjisinde vs. ilerlerken biz ne ile uğraşıyoruz ?
    -FETÖ
    -Dış Mihraklar
    Çok acı :(

  • güneşe yatırım yapılırken (temiz enerji insanların umrunda değil tabi ki. yatırım amaçlı yaklaşıyorlar 1kw=13.3 amerikan senti) düşünülmesi gereken başka mevzular da var. Ülkenin elektrik altyapısı ve güneş enerjisinin sağlayacağı elektrikteki dalgalanma. bir de gece gereken elektriği başka kaynaklardan elde etmemiz gerektiğini de unutmayalım.

    yani Elektrik transferinde kullanılan teknolojiyi yükseltmek öncelik olmalı. Ülkemizde GES’e yatırım az değil. En son 1 GW (1000 MW) lık ihaleyi Kalyoncu- Hanwha Grubu aldı. Artık büyükler de bu sektöre büyük adımlarla girmeye başlıyor. Güneş enerji santralleri beraberinde tedarik, güvenlik, otomasyon, scada, panel temizliği ve bakımı gibi farklı sektörlere de alan yaratıyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği