Pokemon Go tekniğiyle suçlu avı

Yeni geliştirilen Pokemon Go benzeri uygulama Automon sayesinde Hollandalı vatandaşlar sokaklarda çalıntı arabaları arayıp, sonuçları polise bildirebilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Polis sıradan vatandaşları suç araştırmalarına dahil etmek isterse ne yapması gerekir? Görünüşe göre bu işi bir oyuna çevirip yardım edenlere puan vermesi yeterli. En azından Hollanda polisinin fikri bu yönde. Yeni geliştirilen Pokemon Go benzeri uygulama Automon sayesinde Hollandalı vatandaşlar sokaklarda çalıntı arabaları arayıp, sonuçları polise bildirebilecek. Polise en çok yardım eden en çok puanı toplayacak.

Bu uygulama Hollanda polisinin vatandaşları da polis teşkilatına dahil etme çabalarından yalnızca birisi. Hollanda Polis Şefi Erik Akerboom ‘Geleceğin Polisi’ adı verilen proje kapsamında vatandaşlardan ne gibi yardımlar alınacağını açıkladı.

Çalıntı araçlar ve kayıp kişiler aranacak

Automon uygulaması, vatandaşların çektiği plaka fotoğraflarından çalıntı arabaları tespit etmeyi hedefliyor. Ayrıca bir bölgede bir araç çalındığı tespit edilirse, oradaki vatandaşlardan belirli bir aracı bulup fotoğraflamaları istenecek. Vatandaşlar ne kadar çok suç tespit ederse o kadar fazla puan alacak.

‘Birlikte Arama’ adı verilen bir diğer uygulama ise kayıp kişileri bulmak için vatandaşların yardımını kullanmayı amaçlıyor. Uygulama, vatandaşların hangi bölgeleri aradığını ve hangi bölgelerin aranması gerektiğini gösteriyor. Böylece kayıp kişiler daha etkin bir şekilde aranabilecek.

‘Muhbir vatandaş’ tehlikesi

Bu tarz uygulamaların çalıntı arabaları ya da kayıp kişileri bulmak için kullanılmasında bir sorun yok gibi duruyor. Ancak vatandaşları polis incelemelerine dahil etmek, sıradan vatandaşları muhbirliğe iten bir hareketin başlangıcı olabilir. Bunun en kötü örneği Doğu Almanya’daki Stasi ağında görülmüştü. Der Spiegel’in haberine göre: “189 bin vatandaştan oluşan bu muhbir ağı, pek çok kişinin asılsız iddialarla tutuklanmasına sebep olmuş ve halk korku içinde yaşamaya başlamıştı. Komşular, sınıf arkadaşları, iş arkadaşları birbirinden çekinir olmuş toplumda büyük bir huzursuzluk baş göstermişti.”

 

Yeni teknoloji uygulamaları

Yukarıda adı geçen iki uygulama, yeni teknolojilerin polis tarafından kullanılmasının örnekleri. Bir diğer teknoloji de şüphelilerin DNA örneklerini almak için pamuklu çubuk yerine nanoteknoloji ürünü bantlar kullanılması. Bu ürünlerin DNA örneği toplama konusunda pamuklu çubuklardan çok daha etkili olduğu ifade ediliyor.

Hollanda polisinin çabaları bunlarla da sınırlı değil. Kendi teşkilatı içinde de ciddi problemleri bulunan Hollanda polisi, şüphelileri takip etmek için kullanılan Blue View adlı dedektif sistemindeki verilerin bazı polisler tarafından dışarı sızdırılmasıyla da uğraşıyor. Bu sorunun önüne geçmek isteyen yetkililer, yolsuzluğa bulaşan ve gizli bilgileri paylaşan polisleri tespit etmek için algoritmalardan faydalanacak.

15 bin adet Hollanda polisinin yakın zamanda emekli edilmesi planlanıyor. Oluşan açığı doldurmak için yeni alınacak polisler standart 3 yıllık staj süresinin aksine sadece bir yıl staj görecek. Bu sürede vatandaşlardan alınacak yardımın polis teşkilatının normal işleyişine katkıda bulunacağı düşünülüyor. Ayrıca önümüzdeki dört yıl içinde, polis teşkilatındaki yüksek teknoloji siber suçlar biriminin iki kat büyümesi planlanıyor.

Bu dört farklı uygulama Hollanda polisinin şimdiye dek kamuya açıkladıkları. Ancak gelecekte daha farklı teknoloji uygulamalarının da kullanılabileceği düşünülüyor.

Polis vatandaş iş birliği konusunda sizin görüşlerinizi de merak ediyor. Lütfen yorumlarda paylaşın.

Kaynak: CSO

Polis sıradan vatandaşları suç araştırmalarına dahil etmek isterse ne yapması gerekir? Görünüşe göre bu işi bir oyuna çevirip yardım edenlere puan vermesi yeterli. En azından Hollanda polisinin fikri bu yönde. Yeni geliştirilen Pokemon Go benzeri uygulama Automon sayesinde Hollandalı vatandaşlar sokaklarda çalıntı arabaları arayıp, sonuçları polise bildirebilecek. Polise en çok yardım eden en çok puanı toplayacak. Bu uygulama Hollanda polisinin vatandaşları da polis teşkilatına dahil etme çabalarından yalnızca birisi. Diğer uygulamalarda vatandaşların kayıp kişileri bulmaya yardımcı olması, DNA örneği toplamada nanoteknolojiden faydalanması ve yolsuzluğa karışan polisleri tespit etmede algoritma kullanılması gibi yöntemler de mevcut.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği