Yüzen lüks evler

Arkup adlı şirket, yüzen lüks evler konsepti geliştirdi. 30 kilowatt’lık iticilere sahip ev, suda hareket edebilmesini sağlayan hidrolik ayaklara sahip.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Florida merkezli Arkup adlı şirket, yüzen lüks evler konsepti geliştirdi. Hem güneş hem elektrik enerjisiyle çalışan 30 kilowatt’lık iticilere sahip bu lüks evler, suda hareket edebilmelerini ve sabitlenebilmelerini sağlayan hidrolik ayaklara sahip. Arkup‘un yayımladığı basın bülteninde, “Yüzen evler dünyanın bazı yerlerinde oldukça popüler. Özellikle de Danimarka’da, ABD’nin batı kıyılarında ve Güneydoğu Asya’da sıklıkla görülüyor.” ifadelerine yer verildi.

4. kategori kasırgalara dayanıklı

Yüzen evin hidrolik ayakları sudan yaklaşık 6 metre yukarı yükselebiliyor. İçinde yaşayanları deniz tutmasından koruyan yüzen ev, çatısında biriken yağmur suyunu kullanabiliyor. Evde, 4G, uydu televizyon, Wi-Fi ve yüksek frekanslı bir radyonun bulunduğu gömülü bir iletişim sistemi var. Ayrıca, 136 beygir gücündeki ikili elektrikli iticileri 360 derecelik dönüş yapılmasına imkan sağlıyor. Yüzen ev hareket ederken güvertesi toplanıyor. Güneşlenme güvertesi tamamen suya batarak korumalı bir ‘deniz havuzu’ oluşturuyor. Ev, 4. kategori kasırgalara dayanabilecek kadar sağlam.

Arkup, bu konsepti su seviyesinin ne kadar yükseldiğini umursamadan istediğiniz yerde demirleyebileceğiniz lüks bir kaçamak olarak görüyor.  Evin yaklaşık 400 metrekarelik iç tasarımı oldukça şık, modern ve son teknolojiyle donatılmış durumda. Yüzen evin içini normal bir ev, restoran, spor salonu gibi aklınıza gelebilecek birçok şekilde düzenlemek mümkün. Bu modern ve lüks yaşam alanının fiyatı ise 2 ila 3 milyon Dolar arasında değişecek. Konsept, Güney Florida’nın suları düşünülerek tasarlansa da dünyanın başka yerlerinde kullanılacak şekilde düzenlenmesi planlanıyor. Arkup’ın konsepti şu anda Miami Nehri’nde inşa ediliyor. 2018’i ortalarında tamamlanması ve önümüzdeki yaz da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kaynak: New Atlas, Curbed Miami

Florida merkezli Arkup adlı şirket, yüzen lüks evler konsepti geliştirdi. Hem güneş hem elektrik enerjisiyle çalışan 30 kilowatt’lık iticilere sahip bu lüks evler, suda hareket edebilmelerini ve sabitlenebilmelerini sağlayan hidrolik ayaklara sahip. Yüzen evin hidrolik ayakları sudan yaklaşık 6 metre yukarı yükselebiliyor. Evde, 4G, uydu televizyon, Wi-Fi ve yüksek frekanslı bir radyonun bulunduğu gömülü bir iletişim sistemi var. Ayrıca, 136 beygir gücündeki ikili elektrikli iticileri 360 derecelik dönüş yapılmasına imkan sağlıyor. Güneşlenme güvertesi tamamen suya batarak korumalı bir ‘deniz havuzu’ oluşturuyor. Ev, 4. kategori kasırgalara dayanabilecek kadar sağlam. Evin yaklaşık 400 metrekarelik iç tasarımı oldukça şık, modern ve son teknolojiyle donatılmış durumda. Bu modern ve lüks yaşam alanının fiyatı ise 2 ila 3 milyon Dolar arasında değişecek.Yorumunuz: