Yüzen ev UFO yatırımcı arıyor

İtalyan tasarımcılar uçan daire biçiminde tasarladıkları ve UFO adını verdikleri yüzen evi üretebilmek için yatırımcı arıyorlar.

  • İtalyan tasarımcılar UFO adını verdikleri, saatte 6.5 km hızla gidebilen iki katlı bir yüzen ev tasarladı.
  • Görünüş olarak da UFO’ya benzeyen yüzen ev güneş enerjisi, rüzgar ve su tribünleri kullanarak çalışıyor.
  • UFO’nun üst katında bir mutfak ve oturma odası bulunurken, camla kaplı alt katta duş ve yatak odası yer alıyor.

unidentifiedfloatingobjectG

İtalyan mini yat üreticisi Jet Capsule, UFO görünümlü bir yüzen ev tasarladı. İngilizce’de ‘tanımlanmayan uçan obje’ anlamına gelen UFO kelimesi bu projede ‘tanımlanamayan yüzen obje’ olarak kullanılmış (‘flying’ yerine ‘floating’) ve ürüne UFO adı verilmiş.

UFO’nun çapı 12,5 metre. Yüzen evin su altına kalan kısmında bir duş ve bir yatak odası bulunuyor. Üst kısımda ise küre şeklinde bir yaşam alanı oluşturulmuş. Şirketin kurucu ortakları Pierpaolo Lazzarini ve Luca Solla UFO’nun yüzen bir evde yaşayarak yavaşça dünyayı dolaşmak isteyenler için üretildiğini belirtiyorlar. Burada ‘yavaşça’ kelimesine vurgu yapmak gerekiyor çünkü UFO’nun Torqueedo Deep Blue 1800 elektrikli motoru saatte 3,5 deniz mili (6,5 km) maksimum hıza çıkabiliyor.

UFOInterior1

Bu motor 40 metrekarelik güneş enerjisi panellerinden aldığı elektrikle çalışıyor. Buna ek olarak güneş ve su tribünlerinden de elektrik üretilebiliyor. Böylece evin elektrik ihtiyacı da karşılanmış oluyor. Şirket su için bir su jeneratörü kullanılarak yağmur ve deniz suyunun içme suyu olarak kullanılabileceğini söylüyor. Ayrıca bu su, yatın etrafını çevreleyen bahçede bitki yetiştirmek amacıyla da kullanılabilecek.

Evin iki katı, fiberglastan yapılmış iki yarım küreden oluşuyor. Evin planı kolaylıkla değiştirilebilecek şekilde tasarlanmış. Evin üst katında 20 metrekarelik bir mutfak tasarlanmış. Bu mutfak bir yaşam alanına dönüştürülebiliyor. Alt kısımdaki yatak odası ve banyo ise deniz yaşamını gözlemleyebilmek için camla kaplanmış.

UnidentifiedFloatingObjectSpec

Yüzen evi sabit tutabilmek için UFO özel bir elastik demirleme sistemi kullanıyor. Tasarımcılar “Ana yapı bir pusula ile hizalanabiliyor. Daha sonra varılmak istenen noktanın pozisyonuna göre, çok zor deniz şartlarında bile açı ayarlaması yapılabiliyor.” diyor.

Şirket şu anda tasarım aşamasında olan ürünün ilk çalışan prototipini yapabilmek için yatırımcı arıyor. İlk prototip için 800 bin dolara ihtiyaç duyan şirket daha sonra her bir evin 200 bin dolara üretilebileceğini ifade ediyor.2 yanıt

Yorumunuz: