Antarktika’daki gizemli devasa obje

Bilimciler, Antarktika’da 2006 yılında keşfedilen ve Wilkes Land yerçekim anomalisi adı verilen devasa objenin gizemini henüz çözebilmiş değil.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilimciler, Güney Kutbu’nda buzulların altındaki devasa objenin görüntüleri karşısında şaşkına döndüler. Obje yaklaşık 245 kilometrelik bir alana yayılmış durumda ve derinliği de 848 metreyi buluyor. Bazı bilimciler bu objenin devasa bir asteroidin kalıntıları olabileceğini düşünüyor. Eğer bu teori doğruysa, bu asteroit Dünya’daki deniz canlılarının yüzde 96’sını ve karalardaki canlıların yüzde 70’ini yok eden Permiyen-Triyas yokoluşu’na sebep olmuş olabilir.

Fakat bu gibi olaylarda her zaman yaşandığı gibi internette dolaşan farklı teoriler var. Bazı komplo teorisyenleri bunun çok büyük çaplı bir UFO saldırısı ya da Hollow Earth denilen gizemli yeraltı dünyasına geçiş yapılan bir geçit olduğunu iddia ediyor.

Komplo teorileri

Wilkes Land yerçekimi anomalisi‘ adı verilen bu obje ilk olarak 2006 yılında NASA uyduları yerçekimsel değişiklikleri tespit ettiğinde ortaya çıktı. Secure Team 10 adlı hesabın objeyle ilgili yayınladığı YouTube videosunun ardından UFO konusu yeniden gündeme geldi. Videoda konuşan kişi, “Bilimciler, kalın buz kütlesinin altında yatan şeyin ne olduğu bugüne dek anlayabilmiş değiller. Bu kıta yüzyıllardır gizemli bir şekilde varlığını sürdürüyor.” diyor.

Wilkes Land bölgesindeki sıradışı verileri gösteren harita

Secure Team 10, Nazilerin İkinci Dünya Savaşı’nda Antarktika’da gizli üsler inşa ettiğini iddia ediyor. Fakat bu objeyi ilk kez keşfeden bilimciler bunun devasa bir çarpma krateri olduğunu düşünüyorlar. 2006 yılında krateri keşfettiğinde Ohio Devlet Üniversitesi’nde Jeoloji Bilimleri Profesörü olan Ralph von Frese, “Bu Wilkes Land krateri dinozorları öldüren kraterden çok daha büyük ve muhtemelen ilk düştüğü zaman Dünya’da felaketlere sebep oldu. Kraterden kaynaklanan bütün çevresel değişimler son derece yıkıcı bir ortam oluşturmuş olmalı. O yüzden yeryüzündeki yaşam formlarının çoğunun yok olması tesadüf değil.” diyor.

Kaynak: The Sun

2006 yılında Ohio Devlet Üniversitesi’nde Jeoloji Profesörü olan Ralph von Frese tarafından keşfedilen ve Wilkes Land yerçekim anomalisi adı verilen devasa obje hala gizemini koruyor. Obje yaklaşık olarak 245 kilometrelik bir alana yayılmış durumda ve derinliği de 848 metreyi buluyor. Bu gibi durumlarda kolayca ortaya çıkan komplo teorilerine göre bu krater bir UFO saldırısından kaynaklanmış olabilir. Bilimcilerin objeye dair geliştirebildiği en kayda değer fikir ise bir asteroit çarpması sonucunda oluştuğu ve dünyadaki yaşam formlarının birçoğunu yok eden Permiyen-Triyas yokoluşuna sebep olmuş olabileceği yönünde.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...