Antarktika’nın altındaki dev volkanik bölge

Edinburgh Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı Antarktika’da devasa bir volkanik alanın bulunduğunu açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Edinburgh Üniversitesi’nden [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]bir grup araştırmacı Antarktika’da devasa bir volkanik alanın bulunduğunu açıkladı.[/inlinetweet] Bilimciler ‘Batı Antarktika çatlağı‘ (WARS) olarak bilinen bölgede, daha önce keşfedilmemiş -ve 3 bin 850 metreye kadar uzanan- bazı yanardağların olduğunu ortaya koydu. Bölge, Afrika’nın doğusundaki ve Kuzey Amerika’daki yoğun volkanik bölgelerle kıyaslanıyor.

Jeologların bu volkanik sistemin bulgularını incelemesi arazisiyi örten buz tabakaları nedeniyle oldukça zor oldu. Ekip, bu engellerin üstesinden gelmek için Bedmap 2 DEM olarak bilinen bir modellemeyi kullanarak buzun altını uzaktan araştırdı. Bu sistemde, havadan alınan görüntüler ve uydu görüntüleri incelenerek birbirine referans oluyor. Sonuçlar, koni biçimli yapılar 178 yapıdan 91 tanesinin daha önce keşfedilmemiş yanardağlar olduğunu ortaya koydu. Çalışma, WARS’daki yanardağların ortalama her 12 bin 400 km²’lik alana bir yanardağ ile dünyanın en büyük volkanik bölgelerinden birini oluşturduğunu gösteriyor. Sonuçlar, volkanların aktif olup olmadığını göstermese de, veriler gelecekte yapılacak çalışmalar için önem teşkil ediyor.

Buz oranını etkilemiyor

Önceki araştırmalar Antarktika’da sismik hareketleri işaret etse de bunların mevcut buzul küçülmelerini etkilediği düşünülmüyor. Şu anda buzulların volkanik patlamalardan ötürü giderek küçüldüğü belirtilen İzlanda’da durum böyle değil. Benzer şekilde, Batı Antartika’da daha ince bir buz tabakası bulunuyor, ancak bunun volkanik etkinlikleri nasıl etkileyeceği bilinmiyor. Öte yandan, buzun pürüzsüz bir yüzeye doğru eğimli olma eğiliminde olduğu düşünülürse, koni şeklindeki kayaçların buzul hareketlerine karşı caydırıcı etki yaratabileceği düşünülüyor.

Kaynak: Engadget

Edinburgh Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı Antarktika’da devasa bir volkanik alanın bulunduğunu açıkladı. Bilimciler ‘Batı Antarktika çatlağı’ (WARS) olarak bilinen bölgede, daha önce keşfedilmemiş -ve 3 bin 850 metreye kadar uzanan- bazı yanardağların olduğunu ortaya koyan çalışmada inceleme yapabilmek için Bedmap 2 DEM olarak bilinen bir modellemeyle buzulların altını uzaktan araştırdı. Sonuçlara göre, koni biçimli 178 yapıdan 91 tanesini daha önce keşfedilmemiş yanardağlar oluşturuyor.Yorumunuz: