Antarktika’da 1 km derinlikte canlı izine rastlandı

Bilimciler Antarktika’da 1 km buz tabakasının altında bulunan bir gölde mikroskobik hayvan cesetlerine rastladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilimciler Antarktika’da 1 km buz tabakasının altında bulunan bir gölde mikroskobik hayvan cesetlerine rastladı. Mercer adlı buzul altı gölünü inceleyen bilimciler burada yaşam izleri araştırıyordu ancak hayvan bulmayı beklemiyorlardı. Nebraska-Lincoln Üniversitesinden mikropaleontolog David Harwood ve Buzul Altı Antarktik Gölleri Bilimsel Erişim görevi, buzun içini inceleyebilen radar ve diğer uzaktan algılama teknikleri ile buzu eritip delikler açarak aşağıdaki göllerde araştırmalarını sürdürüyor.

Ekibin yer altı gölünde keşfettiği hayvanlar arasında kabuklular ve tardigradlar (su ayısı) vardı. Gölden alınan su örneklerine mikroskop altında bakan araştırmacılar, ezilmiş örümcek ve kabuklu türünde bir şeyler gördüklerini, diğer şeylerin de kurtçuğa benzediğini ifade etti. İlginç bir şekilde, bulunan bazı hayvanlar kara tabanlıydı. 8 bacaklı tardigradların nemli topraklarda yaşadığı biliniyor. Kurtçuk gibi görünen hayvanlar ise karada yaşayan bir bitki ya da mantardan gelen sülük tarzı canlılardı.

Binlerce yıl önce gelmiş olabilirler

Ekip bu canlıların Mercer gölünden 50 km uzakta yer alan Transantaktik Dağları’ndaki göletler ve akıntılarda yaşadığını düşünüyor. Bu olay günümüzden 10 bin ila 120 bin yıl önce, Antarktika’daki buzulların çekildiği kısa bir dönem içinde gerçekleşmiş olabilir. Daha sonra sıcak dönem sona erdi ve bölgede yine büyük buz tabakaları oluştu. Böylece altta kalan göller dış etkilerden korunmuş oldu. Buzun altındaki nehirler bu hayvanları dağlardan alıp göllere taşımış olabilir ya da buzul içinde donup kalan hayvanlar dağlardan göllere taşınmış olabilir.

Buz örtüsünün altında ilk kez bu karmaşıklıkta yaşam türlerine rastlandı. Önceki araştırmalarda, Mercer gölünden 50 km uzaklıkta bulunan Whillans gölünde de yaşam izlerine rastlanmıştı ancak hiçbir bu kadar karmaşık bir yaşam birimi değildi.

Kaynak: Digital Trends

Bilimciler Antarktika’da 1 km buz tabakasının altında bulunan bir gölde mikroskobik hayvan cesetlerine rastladı. Mercer adlı buzul altı gölünü inceleyen bilimciler burada yaşam izleri araştırıyordu ancak hayvan bulmayı beklemiyorlardı. Kara tabanlı tardigrad ve kurtçuk tarzı hayvanların bölgeye bundan 10 bin ila 120 bin yıl önce yaşanan bir sıcak dönemde geldiği ve yakınlardaki dağlarda bulunan gölcüklerde yaşadığı tahmin ediliyor.Bir yanıt

Yorumunuz: