Mars’ta yaşayacaklar için ‘buzdan evler’ hazırlanıyor

NASA’nın gelecekte Mars’ta yaşayacak kişiler için destek verdiği buzdan ev fikri, eskimo kulübesi şeklinde tasarlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA’nın gelecekte Mars’ta yaşayacak kişiler için destek verdiği buzdan ev fikri, eskimo kulübesi şeklinde tasarlandı. NASA’nın uzayda yaşam alanı oluşturmak için 2015 yılında açtığı fikir yarışmasının sonucunda Clouds Mimarlık Ofisi, ‘Mars Buz Evi‘ projesiyle birinci olmuş ve 25 bin Dolar kazanıp fikri NASA’nın ‘teknik tasarım’ ekibiyle geliştirmeye başlamıştı. Dolayısıyla Mars’ta yaşayacak kişilerin başta bir buzdan evi olacak. Eskimo kulübelerinden yola çıkan tasarım, Kızıl Gezegen’in kaynaklarının kullanılmasıyla ilgili önemli bir örnek olacak.

Geçen ay, Teksas Üniversitesi Mars’ın yüzeyinde su -daha doğrusu buz- bulduğunu açıkladı. Açıklamada, sulu bölgenin Amerika’nın en büyük göllerinden Superior Gölü kadar su barındırdığı ama buz olmasıyla Dünya’dakilerden ayrıldığı belirtildi. Rezerv, Mars’ın kuzey yarım küresinin ortasında yer alıyor. (Bu, kuzey kutbundan ekvatora kadar, Türkiye’nin yarısı büyüklüğünde bir alan olarak da düşünülebilir). Mars’ın yüzeyini oluşturan regolit tabakasının, 10 metreye kadar altında, başka besin kaynakları bulunması ihtimali olsa da açıklama, NASA’nın Virginia’daki Langey Teknik Tasarım Stüdyosu tarafından oldukça heyecanla karşılandı.

Nasıl olacak?

Astronotların gelecekte Mars ile ilgili görevlerinde radyasyondan nasıl korunacağı en büyük endişelerden biri(ydi). Önceki ‘yaşam alanı’ tasarımlarında ‘kalkan’ mantığı ön plana çıkarken ‘Mars Buz Evi’ için buna gerek yok. .Çünkü buz, galaktik ışınlardan koruma sağlıyor ve böylece insan sağlığını tehdit eden uzun süreli görevler için uygun. Ayrıca buz, üstünde çalışılan yapının iskeletini oluşturan ve binanın korumasını sağlayan ana madde. Yani eldeki kaynaklarla sürdürülebilir bir yaşam ortamı kurulabilir.

Tasarıma bakıldığında, şeffaf olarak planlandığı görülüyor, böylece evde yaşayanlar bir buz mağarasında değil bir evde yaşıyormuş gibi hissedebilir. Dört kişilik ‘ev’; yatak, mutfak, çalışma ve rekreasyon alanlarından oluşacak. Mars’taki yüzde 96’lık yoğun karbondioksit oranı da buz ve su arasında yalıtım sağlamak üzere değerlendirilecek ve hava şartları nasıl olursa olsun, buzdan yapılacak evin içi 22 derece olacak.

Kaynak: Inverse

Geçtiğimiz ay Teksas Üniversitesi’nin Mars’ta su bulmasıyla gelecekte orada ‘yaşama konusu’ tekrar gündeme geldi. Bununla ilgili çalışmalar da tam gaz devam ediyor aslında; hatta ilk gidecek kişilerin kalacağı buzdan evlerle ilgili ayrıntılar bile belli. ‘Mars Buz Evi’, geçen sene NASA’nın uzayda yaşam alanı oluşturmak için açtığı yarışmada birinci gelen fikir. Dört kişilik ‘ev’, en büyük endişelerden radyasyona çözüm oluyorken içeride de 22 dereceye kadar sıcaklık sağlıyor. Aynı zamanda, Mars’ın kendi kaynaklarının kullanılması sayesinde bütçenin düşürülmesi ve daha az malzeme ihtiyacı duyulması planlanıyor.Yorumunuz: