Toyota yapay zekalı sürücüsüz araçları 2020’de denemeye başlayacak

Toyota, insan sürücülerle konuşabilen bir yapay zekayla donattığı araçlarını 2020’de denemeyi planladığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pek çok otomobil üreticisi gibi Toyota da otonom araçlarını kapalı pistlerde ve halka açık yollarda denemeye başladı. Hatta iki direksiyonu bulunan bir model bile denendi. Ancak Japon otomobil üreticisi çok daha karmaşık bir teknoloji denemek istiyor. Toyota, insan sürücülerle konuşabilen bir yapay zekayla donattığı araçlarını 2020’de denemeyi planladığını açıkladı. Bu testlerde kullanılacak araç, Toyota’nın CES 2017’de tanıttığı Toyota Concept-i olacak. Concept-i, sürücüyle iletişim kurabilen Yui adında bir yapay zekayı da barındırıyor.

Bazı otomobil üreticileri ve teknoloji şirketleri otonom araçların gelecekte sürücüleri gereksiz kılacağını düşünse de Toyota otonom sistemleri insan sürücülere destek verecek şekilde geliştirmek istiyor. Yapay zekanın da bu noktada kilit bir rol oynadığı düşünülüyor.

“Otomobilleri arzu nesnesine dönüştüreceğiz”

Toyota’nın Elektrikli Araçlar Genel Müdürü Makato Okabe, “Yapay zeka teknolojisini kullanarak sürüş deneyimini genişletmek ve geliştirmek istiyoruz. Böylece otomobilleri yeniden bir arzu nesnesine dönüştürmeyi planlıyoruz.” diyor.

Toyota Concept-i sürücülerin otonom ve manuel sistemler arasında geçiş yapabilmesini sağlayacak şekilde tasarlandı. Ayrıca aracın yapay zekası sürücünün davranışlarını inceleyerek kişinin ruh halini ve yola ne kadar dikkat ettiğini takip edebilecek. Böylece otonom sistemler sürücü araç kullanmaya müsait değilken görevi devralabilecek.

Bu özellikleri seri üretim bir araca yerleştirmek ise oldukça zor olabilir. 5. seviye olarak bilinen bu araçları yakın zamanda yollarda görmemiz pek mümkün değil. Bunların yanında insanların davranışlarını inceleyip araç kullanmaya uygun olup olmadığını anlayabilecek bir yapay zekanın da araca yerleştirilmesi için fazladan çalışma gerekiyor. Bu teknoloji, otonom sürüşün karmaşıklığını bir kat daha artırıyor.

Filmlerdeki teknoloji

Yine de Toyota’nın bu denemeleri ilginç olacaktır. Araba kullanırken şoförle iletişim kuran bir yapay zeka fikri başta Kara Şimşek (Knight Rider) olmak üzere pek çok filmde ve bilgisayar oyununda üzerinde durulan bir konu. Gerçek sürücülerin böyle bir asistanla nasıl ilişkiler kuracağı ise merak konusu. Bu teknoloji Toyota’nın planları için hayati öneme sahip olabilir ancak sürekli neler düşündüğünüzü anlamaya çalışan bir yapay zeka da biraz ürkütücü olabilir.

Kaynak: The Drive

Toyota, insan sürücülerle konuşabilen bir yapay zekayla donattığı araçlarını 2020’de denemeyi planladığını açıkladı. Bu testlerde kullanılacak araç, Toyota’nın CES 2017’de tanıttığı Toyota Concept-i olacak. Concept-i, sürücüyle iletişim kurabilen Yui adında bir yapay zekayı da barındırıyor. Toyota otonom sistemleri insan sürücülere destek verecek şekilde geliştirmek istiyor. Yapay zekanın da bu noktada kilit bir rol oynadığı düşünülüyor. Toyota’nın Elektrikli Araçlar Genel Müdürü Makato Okabe, “Yapay zeka teknolojisini kullanarak sürüş deneyimini genişletmek ve geliştirmek istiyoruz. Böylece otomobilleri yeniden bir arzu nesnesine dönüştürmeyi planlıyoruz.” diyor.Bir yanıt

  1. Hamit Can SAYILGAN avatarı

    “insan sürücülerle konuşabilen” not et bu yargıyı gelecekte değerlenecek :)

Yorumunuz: