Bir ABD şehrinde vatandaşlık maaşı denenecek

Stockton Belediye Başkanı Michael Tubbs
ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Stockton şehri, 100 kişiye ayda 500 Dolar vatandaşlık maaşı vererek bu sistemin etkilerini inceleyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İskoçya, Kanada ve Finlandiya’nın ardından bir ABD şehri de vatandaşlık maaşı konseptini deneme kararı aldı. Belirli bir bölgedeki vatandaşlara, gelir seviyesi ya da istihdam durumu gözetilmeden sabit bir maaş verilmesini öngören bu kavramın vatandaşların refah seviyesini yükselteceği düşünülüyor.

Devlet desteği yok

Bu fikir ABD Başkanı Donald Trump tarafından değil, Kaliforniya eyaletinin Stockton şehrinin Belediye Başkanı Michael Tubbs tarafından hayata geçiriliyor. Halen 2012 yılındaki krizde aldığı yaraları sarmaya çalışan şehirde vatandaşlık maaşının bölge halkının yeniden ayağa kalkmasına yardımcı olacağına inanılıyor.

Tubbs, Vox’a yaptığı açıklamada “İnsanların artan gelirle birlikte neler yapabileceğini göstereceğimiz için çok heyecanlıyım. Kendilerini tamamen ebeveynliğe ya da aile üyelerinin bakımına adayabilen, okula geri dönüp yeni yetenekler edinen, yeni girişimlere korkusuzca adım atabilen insanlar göreceğiz. Şehrimizdeki insanların yeteneklerinden şüphem yok.” şeklinde konuştu.

San Francisco’nun hemen dışında yer alan Stockton şehrinde 100 kişilik bir gruba, üç yıl boyunca ayda 500 Dolar vatandaşlık maaşı bağlanacak. 2018’in Ağustos ayında başlayacak denemede bu vatandaşların hiçbir sorumluluğu bulunmayacak. Amaç, temel ihtiyaçlarını çalışmadan karşılayabilecek durumda olan kişilerin neler yapabileceğini incelemek.

Parayı Silikon Vadisi karşılayacak

Bu işlem için tahmin edilebileceği gibi epeyce yüklü bir miktar para gerekiyor. Stockton bu masrafı karşılayabilecek bir ekonomiye sahip değil. Bu yüzden proje için gerekli yatırım Silikon Vadisi’nden yani özel sektörden temin edilecek. Economic Security Project (Ekonomik Güvenlik Projesi) adı verilen ve Facebook’un kurucu ortaklarından Chris Hughes tarafından kurulan bu organizasyon, vatandaşlık maaşının etkilerini incelemesi için Silikon Vadisi’nin teknoloji devlerinden bugüne kadar 10 milyon Dolar’ın üzerinde bağış aldı.

Economic Security Project Eş Başkanı Natalie Foster “Bu yardımı sağlamaktaki amacımız, bu tarz para aktarımlarının -ve bu sayede sağlanan ekonomik güvenliğin- Stockton halkı üzerindeki etkilerini incelemek. Koşulsuz olarak verilen paranın sistematik yoksulluğu sonlandırarak orta sınıfı yeniden inşa edebileceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Stockton halkı yakında bu durumun etkilerini birinci elden gözlemleme fırsatı bulacak.

Kaynak: The Memo

İskoçya, Kanada ve Finlandiya'nın ardından bir ABD şehri de vatandaşlık maaşı konseptini deneme kararı aldı. Belirli bir bölgedeki vatandaşlara, gelir seviyesi ya da istihdam durumu gözetilmeden sabit bir maaş verilmesini öngören bu kavramın vatandaşların refah seviyesini yükselteceği düşünülüyor. 2018'in Ağustos ayından itibaren 100 vatandaşa aylık 500 Dolar vatandaşlık maaşı bağlamayı düşünen yönetim, bu işlem için gerekli kaynağı Silikon Vadisi'nin dev şirketlerinden sağlayacak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği