Nur topu gibi 36 yeni pandamız oldu

Çin’de yer alan Wolong National Nature Reserve adlı doğa koruma alanındaki Shenshuping Üreme Merkezi’nde 36 tane panda yavrusu dünyaya geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin, 13 Ekim’de 1 ila 5 aylık 36 tane panda yavrusunu ilk kez halka gösterdi. Bu, şimdiye kadar kafeste gerçekleştirilen en başarılı panda üremesi olarak kabul ediliyor. Uzun yıllardır azalan panda nüfusu, nihayet umut vadeden bir gelişme gösterdi. [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Pandalar, ‘tehlikede’ kategorisinden çıkartılıp ‘hassas türler’ kategorisine dahil edildi[/inlinetweet]. Panda doğumlarındaki artış, Wolong National Nature Reserve adlı doğa koruma alanındaki Shenshuping Üreme Merkezi’nin kurulması sayesinde gerçekleşti. Yeni doğan 36 pandadan 19’u bu merkezde dünyaya geldi.

Bu yıl, toplam 42 panda yavrusu dünyaya geldi. Bunlardan 15 tanesi ikiz.

Bugün, yeryüzünde 2 bin 60 tane panda var.

Tesiste, laboratuvarlar, bir hastane, yiyecek üretim merkezi, personel tesisleri ve ileride yaklaşık 3 bin kilometre alan kaplayacak bir bambu ormanı yer alıyor. CCTV’nin yayımladığı bir habere göre, pandalar için yeni ve zengin bir çağ başlamış kabul ediliyor.

Kaynak: Design Boom

Çin’de yer alan Wolong National Nature Reserve adlı doğa koruma alanındaki Shenshuping Üreme Merkezi’nde 36 tane panda yavrusu dünyaya geldi. Böylece pandalar ‘tehlikede’ kategorisinden çıkartılıp ‘hassas türler’ kategorisine dahil edildi.  Bu yıl, toplam 42 panda yavrusu dünyaya geldi. Bunlardan 15 tanesi ikiz. Bugün, yeryüzünde 2 bin 60 tane panda var. CCTV’nin yayımladığı bir habere göre, pandalar için yeni ve zengin bir çağ başlamış kabul ediliyor.

 2 yanıt

  1. mert avatarı
    mert

    Haber çok güzel, olumlu bir gelişme..sadece başlığa takılıyorum ben. “Pandamız” deyince sanki dünyadaki bütün pandaların/hayvanların sahibi bizmişiz gibi anlaşılıyor. Aslında biz insanlar olmasak belki de bugün dünyada çok daha fazla sayıda panda olacaktı.

  2. Umut avatarı
    Umut

    Kosmerim haberin facebook paylaşım linki yok. Hayırdır?

Yorumunuz: