Çin zararlı gazlar yayan şirketleri kapattı ve şirket sahiplerini tutukladı

Çin hükümeti yasa dışı addedilen bazı zararlı gazları yaymaya devam eden tesislere yönelik yaptığı baskında birçok tesisi kapattı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kuzeydoğu Çin’de ozon tabakasına zarar veren fazla miktarda gaz tespit edilmesi üzerine yetkili makamlar, ülke çapında bir operasyon başlattı. Operasyonda yasaklı kimyasal CFC-11 üreten en az iki yasa dışı tesisin kapatıldığı ve çok sayıda tutuklama olduğu bildiriliyor.

Çevre örgütü EIA International’dan Clare Perry, “Hükümet 2018’de belirlediğimiz şirketleri takip etti ve en az iki CFC-11 üretim alanını kapattı,” dedi.

Hakemli dergi Nature’da geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makale de kuzeydoğu Çin’deki endüstrilerin atmosfere uluslararası anlaşmayı ihlal eden miktarlarda CFC-11 salınımı yaptığını doğrulamıştı. Makalede, bölgedeki salınımların 2013 yılından bu yana yıllık yaklaşık 7 bin ton arttığı ve ozon tabakasındaki deliklerin kendi kendilerini tamir etme oranını yavaşlattığı belirtiliyordu. Makalenin yazarı Bristol Üniversitesi’nden Matt Rigby, “CFC’ler bizi Güneş’in ultraviyole ışınlarından koruyan stratosferik ozon tabakasının zarar görmesindeki baş suçludur” diyor.

Montreal Protokolü’nde yasaklanmıştı

Alternatiflerinden daha ucuz ve etkili olan CFC-11 kimyasalı özellikle 1970’ler ve 1980’lerde soğutucu olarak ve köpük yalıtımı yapmak için dünya genelinde yoğun olarak kullanılıyordu. 1987 Montreal Protokolü, Antarktika ve Avustralya’da tespit edilen ozon deliklerinden sonra, CFC’leri ve diğer zararlı endüstriyel aerosolleri yasaklamıştı. Yasağı takiben, CFC-11’in küresel konsantrasyonları 2012’ye kadar istikrarlı bir şekilde gerilemiş ancak geçen yıl bu yavaşlamanın hızının 2013’ten 2017’ye kadar yarı yarıya azaldığı keşfedilmişti.

Kaynak: National Post

Kuzeydoğu Çin’de ozon tabakasına zarar veren fazla miktarda gaz tespit edilmesi üzerine yetkili makamlar, ülke çapında bir operasyon başlattı. Operasyonda yasaklı kimyasal CFC-11 üreten en az iki yasa dışı tesisin kapatıldığı ve çok sayıda tutuklama olduğu bildiriliyor. Çevre örgütü EIA International’dan Clare Perry, “Hükümet 2018’de belirlediğimiz şirketleri takip etti ve en az iki CFC-11 üretim alanını kapattı,” dedi. Hakemli dergi Nature’da geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makale de kuzeydoğu Çin'deki endüstrilerin atmosfere uluslararası anlaşmayı ihlal eden miktarlarda CFC-11 salınımı yaptığını doğrulamıştı. 

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği