Pandalar neden siyah beyazdır?

Araştırmacılar neden pandaların belirli yerlerinin siyah ve beyaz olduğunu araştırdı. Sebebin adaptasyonla alakalı olduğu düşünülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Siyah beyaz renkleri sayesinde pandaları herhangi başka bir tür ayıyla karıştırma imkanımız yok. Hayvanların kendilerine özgü renkleri olması; karşı cinsi etkilemek, avcı hayvanlardan korunmak ya da kamufle olmak gibi sebeplere bağlı olabilir. Biyologlar bir canlının neden o renkte olduğunu anlamak için genellikle o hayvanı başka bölgelerdeki benzer alanlarda yaşayan benzer desenli hayvanlarla karşılaştırırlar. Örneğin, dünyanın farklı yerlerinde yaşamalarına rağmen leoparların ve jaguarların vücutlarında benzer siyah benekler vardır.

Kimseye benzemiyorlar

Fakat pandalar bu konuda oldukça benzersiz kalıyor. Çizgiler ve benekler hayvanlar aleminde sıkça rastlanan vücut özellikleri olmasına rağmen pandalarınki gibi sadece kulakların, ellerin, ayakların ve gözlerin koyu renk olması hiç de yaygın değil.

Kaliforniya Davis Üniversitesi (UC DAvis) ile Kaliforniya Devlet Üniversitesi bir araya gelerek bu konuda bir araştırma yaptı. UC Davis’te çalışan Tim Caro, “Bu araştırmayı daha öncekilerden farklı kılan şey vücudun her bir kısmını farklı alanlar olarak incelememiz.” dedi. Araştırmacılar pandaların beyaz ve siyah kısımlarını 39 farklı ayı türünün ve 195 tane de etçil türün renkleriyle karşılaştırdı.

Çıkarılan sonuçlara göre pandalar dağlık alanlarda bulunan iki farklı ortama ayak uydurabilmek için siyah ve beyaz renklere sahip olmak zorundalar. Etçil kuzenlerinin aksine pandalar genellikle bambu çubuklarıyla besleniyorlar. Yerleşim alanlarında bambu çubukları bolca bulunmasına rağmen bambu sindirilmesi kolay bir yiyecek değil.

Saklanmaya yarıyor

Tombul vücutlarına bakarak pek anlaşılmasa da pandalar kış aylarını geçirmek için vücutlarında yağ depolamak konusunda iyi değiller. O yüzden kar yağdığı zamanlarda da yiyecek aramaları gerekiyor. Kafaları ve karınları beyaz olduğu için leopar ya da çakal gibi yırtıcı hayvanlar tarafından rahatsız edilmeden karlı bölgelerde gezebiliyorlar. Bacak ve kollarının siyah olması ise daha sıcak aylarda bambuların gölgesinde saklanabilmelerine yardımcı oluyor. Gözleri birbirleriyle iletişim kurmalarına yardımcı olurken kulakları avcı hayvanlara “benden uzak dur, şu anda sinirliyim” gibi sinyaller göndermelerini sağlıyor.Bu zamana kadar yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkanlar bu şekilde fakat konu daha ayrıntılı araştırmalara da açık.

Kaynak: Science Alert

Kaliforniya Üniversitesi ve Kaliforniya Devlet Üniversitesi’nden araştırmacılar bir araya gelerek neden pandaların vücutlarının bazı kısımlarının beyaz ve siyah olduğunu araştırdı. Elde edilen sonuçlara göre pandalar dağlık alanlardaki iki farklı ortama ayak uydurabilmek için siyah ve beyaz renklere sahipler. Pandalar kışı geçirmek için vücutlarında yağ depolayamadıklarından kışın da yiyecek aramaları gerekiyor. Vücutlarının beyaz kısmı sayesinde karlı yerlerde kamufle olabiliyorlar. Siyah kısımları sayesinde de yazın bambuların gölgesinde saklanmaları kolaylaşıyor. Araştırmalardan elde edilenler şimdilik bu kadar olsa da konu tartışmalara açık.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği