Kara panter 100 yıl sonra yeniden görüntülendi

Afrika'da en son 1909 yılında görüntülenen kara panter 100 yılı aşkın bir sürenin ardından ilk kez görüntülendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Marvel’ın siyahi süper kahramanı Kara Panter’in filmi büyük ses getirmiş, sinemada milyonlarca kişi tarafından izlenmişti. Gerçek hayatta bir kara panter görenlerin sayısı ise oldukça az. Kara leopar ya da kara panter olarak adlandırılan hayvan, aslında bildiğimiz sarı üzerine siyah benekli leoparların melanizm hastalığı sebebiyle normalden fazla pigment üretmesi sonucunda ortaya çıkıyor. Albinizm sebebiyle beyaz renkte doğan hayvanların aksine, melanizm görülen hayvanlar tamamen siyah tüylere sahip oluyor. Yine de kara panterlerin beneklerinin deseni seçilebiliyor.

100 yıl aradan sonra ilk örnek

Kara panterler Afrika’da o kadar nadir görülüyor ki artık bir efsane haline geldiler. San Diego Hayvanat Bahçesi Küresel Enstitüsünden Nick Pilfold “Herkesin bu konuda bir hikayesi var. Efsane haline gelmiş bir şey.” diyor. En son 1909 yılında Etiyopya’da görüntülenen kara panter daha sonra hiç objektiflere yakalanmamıştı. Ancak Pilfold Kenya’da bir kara panter görüldüğü haberi üzerine ekibiyle birlikte uçağa atladı ve doğu Afrika’ya gitti.

Harekete duyarlı kameraları kara panterin görüldüğü bölgeye 2018’in başında yerleştiren Pilfold, kısa süre içinde kara panterin görüntülerine ulaştı. Siyah derili, siyah benekleri olan dişi bir ergen kara panter Pilfold’un otomatik kameraları tarafından görüntülendi. Çalılıkların arasında dolaşan bu hayvan Kenya’da son 100 yıl içinde ilk kez görüntülenen kara panter oldu. Siyah renkli panterler başka ülkelerde, tropik ormanlarda görülebiliyor ancak Kenya’nın açık bozkırlarında kara pantere rastlamak oldukça nadir görülen bir şey.

Pilfold fotoğraflanan kara panterin kendisinden daha büyük ve sarı üzerine siyah benekli bir leoparla gezdiğini ve bu hayvanın kara panterin annesi olduğunu sandıklarını söylüyor. Pilfold fotoğrafı African Journal of Ecology dergisinin 2019 Ocak sayısında yayımladığında Afrika’da 1909’dan sonra hiç kara panter fotoğrafı çekilmediği sanılıyordu. Ancak haberlerin yayılmasının üzerine Ol Ari Nyiro Koruma Alanında çalışan diğer bilimciler 2007 yılında çektikleri kara panter fotoğraflarını yayımladılar. Araştırmacılar bu fotoğrafların, Pilfold’un çektiği fotoğraflardaki kediye ait olmadığını belirtti.

Afrika leoparlarında melanizmin sebebi bilinmiyor

Afrika ve Asya’da leoparların 9 farklı alt türü yaşıyor ancak bu hayvanların melanistik versiyonları her türde aynı sıklıkta görülmüyor. 2017’nin Nisan ayında yapılan bir çalışmada leoparlar arasında melanizm görülme oranının yüzde 11 olduğu ancak farklı yaşam alanlarında melanizm sıklığının farklılık gösterdiği ifade edilmişti. Yazarlar “Leoparlarda melanizm görülmesinin doğal seçilimden çokça etkilendiğini, bunun muhtemelen kamuflaj ya da vücut ısısı düzenlemesinin (termoregülasyon) etkinliğiyle ilgisi olabileceği, ayrıca bitkilere de etki eden nemlilik etkisiyle de ilişkilendirilebileceği düşünülmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Bu farklılıklar ve ender görülme durumu sebebiyle bilimciler Afrika leoparlarında melanizmin sebeplerini inceleme fırsatı bulamadılar. Bu yüzden Afrika leoparlarında görülen melanizmin Güney Asya leoparlarında görülenle aynı sebeplerden mi ortaya çıktığı bilinmiyor.

İlginç bir tesadüf olarak Afrika’da kara panterlerin bulunduğu tek yer olan Kenya, aynı zamanda Marvel evreninde Kara Panter’in ülkesi olan kurgusal ülke Wakanda’nın bulunduğu belirtilen noktaya da oldukça yakın. Pilfold bunun ‘bulunmaz bir tesadüf’ olduğunu söylüyor.

Kaynak: Sputnik News, National Geographic

Kara leopar ya da kara panter olarak adlandırılan hayvan, aslında bildiğimiz sarı üzerine siyah benekli leoparların melanizm hastalığı sebebiyle normalden fazla pigment üretmesi sonucunda ortaya çıkıyor. Albinizm sebebiyle beyaz renkte doğan hayvanların aksine, melanizm görülen hayvanlar tamamen siyah tüylere sahip oluyor. Yine de kara panterlerin beneklerinin deseni seçilebiliyor. Bu hayvan Afrika'da en son 1909 yılında görüntülenmiş, o tarihten bu yana da hiç fotoğrafı çekilmemişti. San Diego Hayvanat Bahçesi Küresel Enstitüsünden Nick Pilfold Kenya'da bir kara panter görüldüğü haberi üzerine ekibiyle birlikte uçağa atladı ve doğu Afrika'ya gitti. Harekete duyarlı kameraları kara panterin görüldüğü bölgeye 2018'in başında yerleştiren Pilfold, kısa süre içinde kara panterin görüntülerine ulaştı. Kara panter ilginç bir şekilde Marvel'ın süper kahraman filmi Kara Panter'in geçtiği yere yakın bir noktada görüntülendi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği