Nissan sürücüsüz taksi testlerine başlıyor

Nissan ile DeNA iş birliğiyle oluşturulan Easy Ride adlı sürücüsüz taksi girişiminin test sürüşleri 5 Mart'ta Tokyo'da başlatılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nissan ve DeNA, bugün yaptıkları açıklamayla birlikte geliştirdikleri sürücüsüz taksi hizmeti Easy Ride’ın test sürüşlerine önümüzdeki ay Japonya’da başlanacağını duyurdu. DeNA, genel merkezi Tokyo’da bulunan bir çevrimiçi hizmetler şirketi. E-ticaretten eğlenceye, otomotiv teknolojilerinden sağlık hizmetlerine kadar uzanan geniş çaplı bir hizmet ağı var.

Easy Ride’ın ilk denemeleri 5 Mart’ta Tokyo’da başlayacak. Sürücüsüz taksiler yolcuları 4,5 kilometrelik bir mesafede getirip götürecek. Seyahat sırasında yolcular çevredeki görmeye değer yerlerle ilgili tavsiye almak için Easy Ride’ın mobil uygulamasını deneyebilecek. Sistemin sunduğu tavsiyeler, indirilebilir kuponlarla birlikte aracın içindeki bir tablet ekranına yansıtılacak. Test sürüşleri sırasında taksiler uzaktan izlenecek ve yolculuk bittikten sonra kullanıcılara Easy Ride piyasaya sürüldüğünde para ödeyerek kullanmayı tercih edecek kadar memnun kalıp kalmadıkları sorulacak.

Otonom araçlar yaşlanan Japon nüfusu için faydalı olabilir

Giderek yaşlanan Japon nüfusu yüzünden daha fazla ulaşım seçeneğine ihtiyaç duyulacağını düşünen Nissan, sürücüsüz araçları yakın zamanda yollara çıkarmayı planlayan birkaç Japon otomobil üreticisinden biri. Ayrıca 2020 yılında Tokyo’da düzenlenecek Yaz Olimpiyatları sırasında da otonom araçlardan yararlanılmak isteniyor. Japonya Başbakanı Şinzō Abe, Olimpiyatlar sırasında hem ülkenin üretim ve teknoloji alanlarındaki başarısını göstermek hem de ulaşıma yardımcı olmak için otonom araçlar kullanmak istediklerini söyledi.

Nissan ve DeNA, 2020’lerin başında Easy Ride’ı tam olarak hizmete sunmayı planladıklarını belirtti. Japonya’nın büyük şehirlerinde taksi endüstrisi sıkı şekilde denetleniyor ve taksi şoförlerinin özel bir ehliyet sahibi olması gerekiyor. Bu yüzden şirketlerin profesyonel olmayan sürücülerle gerçekleştirdiği araç paylaşım hizmetlerinden başka şeylere yönelmeleri gerekiyor. Mesela hafta başında açıklama yapan Sony, yapay zeka temelli bir taksi çağırma servisi çıkaracağını açıkladı. Uber CEO’su Dara Hosrovşahi ise Uber’in Japonya’daki yayılma stratejisine yeni bir soluk getirmek için taksi şirketleriyle iş birlikleri yapmak istediklerini söyledi.

Kaynak: Tech Crunch

Nissan ve DeNA iş birliğiyle başlatılan Easy Ride sürücüsüz taksi girişiminin test sürüşleri 5 Mart'ta Tokyo'da başlayacak. Sürücüsüz taksiler yolcuları 4,5 kilometrelik bir mesafede getirip götürecek. Seyahat sırasında yolcular çevredeki gezilip görülecek yerlerle ilgili tavsiye almak isterlerse Easy Ride'ın mobil uygulamasını kullanabilecek. Test sürüşleri sırasında taksiler uzaktan izlenecek ve yolculuk bittikten sonra kullanıcılara Easy Ride piyasaya sürüldüğünde para ödeyerek kullanmayı tercih edecek kadar memnun kalıp kalmadıkları sorulacak. Nissan ve DeNA, 2020'lerin başında Easy Ride'ı tam olarak hizmete sunmayı planladıklarını söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği