Mercedes ve Bosch sürücüsüz taksi denemelerine başlıyor

Bosch yöneticisi, birkaç ay içinde test araçlarının yollarda olacağını söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mercedes (Daimler) ve Bosch, otonom taksi üretmeye çok uzak değil. Bosch yöneticisi Volkmar Denner, Automobilwoche’ye birkaç ay içinde iki şirketin de test araçlarının yollarda olacağını söyledi. Diğer ayrıntılara girmedi. Şirketlerin ikisi de, 2020’de sürücüsüz araçlara sahip olacaklarının sözünü vermişti.

Haberler, ikisinin de elini çabuk tutmaya çalıştığını gösteriyor çünkü bir anlamda, fazla seçeneğe sahip değiller. BMW, 2021 yılında otonom otomobillerini satmayı planlıyor ve Waymo, binlerce Chrysler minibüsü sipariş ediyor. Daimler’in yavaştan alma şansı yok, ya acele edecekler ya risk alacaklar.

Daimler, çoğunlukla taksiler üzerine yoğunlaşıyor. Başkan Yardımcısı Wilko Stark‘a göre, taksiler sadece teknoloji cihazı yerleştirilmiş araç anlamına gelmiyor, onların en başından beri otonom sürüş için tasarlandıklarını söylüyor. Taksilerin performansı diğer otomobillerden daha iyi olursa, bu onlara bir avantaj sağlayabilir. Sorun, bu avantajın öneminin kalıp kalmayacağıdır. Eğer Mercedes hazır olmadan önce diğer şirketler otonom taksi için yeterli düzeye ulaşırsa, Mercedes’in üstün teknolojisi yeterli olmayabilir.

Kaynak: Engadget

Bosch yöneticisi Volkmar Denner, birkaç ay içinde iki şirketin de test araçlarının yollarda olacağını söyledi. Bu konuda sadece Mercedes (Daimler) ve Bosch çalışma yürütmüyor. BMW, 2021 yılında otonom otomobillerini satmayı planlıyor ve Waymo, binlerce Chrysler minibüsü sipariş ediyor. Daimler'in başkan yardımcısı Wilko Stark, taksileri başından beri otonom sürüş için tasarladıklarını ifade etti. Avantaj yakalamaya çalışan şirket, rakiplerine karşı elini çabuk tutmak zorunda olduğunu biliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği